“از مجتبی واحدی تا اکبر گنجی”

“مجتبی واحدی” روزنامه نگار و سردبیر سابق روزنامه آفتاب یزد و نماینده سابق آقای کروبی اخیرا برآشفته شده و حملاتی را علیه آقای “اکبر گنجی” ترتیب داده است. اما علت حملات ایشان به آقای گنجی چیست:
۱. اخیرا اکبر گنجی سلسه برنامه های ویدیوئی را پیرامون انقلاب و اینکه آیا بروز انقلاب در ایران امکان پذیر میباشد یا خیر ؟ را تدوین نموده اند. مباحث گنجی صحیح یا ناصحیح مبتنی و مستند به سخنان افراد مختلف در مورد وقوع انقلاب ها بوده است. همچنین گنجی در این سلسله برنامه ها کوشیده است تا اظهارات سیاستمداران امریکایی، اسرائیلی و دیگران را در مورد سیاست های کلنگی کردن خاورمیانه و طرح لیبیایی کردن ایران را نشان دهد. از آنجا که بنده چندین بار خود با آقای گنجی پیرامون این سلسله برنامه ها سخن گفته ام ایشان قصد دارند در برنامه های آینده با ارائه مستندات به نقش جریان های اپوزوسیون وابسته به امریکا، اسرائیل و سعودی پرداخته و نقش جریان های تجزیه طلب را بر همین منوال شرح دهند.
۲. مجتبی واحدی و امثال او که فقط به براندازی رژیم فکر میکنند و نه به آبادانی و ساخت ایران پسا رژیم از برنامه های گنجی آشفته شده اند. چرا که این طیف از اپوزوسیون معتقد به رفتن رژیم به هر قیمت میباشند حتی به قیمت تجزیه و ویرانی کشور. در این راستا برنامه های گنجی مرزبندی تازه ای میان براندازان و اصلاح طلبان و اپوزوسیونی که هدف شان استقلال و آزادی و آبادانی ایران در بود و نبود رژیم میباشد از یک سو و طیف های امثال مجتبی واحدی که هدفشان نبود رژیم حتی به قیمت لیبیایی شدن ایران است پدیدار گشته است. بر این اساس بخشی از جریان های سیاسی معقول و دور اندیش با امثال واحدی و سلطنت طلبان و عقده ای ها همراهی نخواهند کرد. به اعتقاد واحدی و طیف های امثال او گنجی سرعت سرنگونی رژیم را خواهد گرفت.
۳. مجتبی واحدی و امثال او قدرت نقد سلسله برنامه های اخیر گنجی را نداشته اند. واقعیت اینکه، در این سلسله برنامه ها گنجی از خود سخن نگفته است. او فقط رفرنس ها را جمع آوری کرده است. البته این اولین بار نبوده و نیست که واحدی و طیف های عقده ای بجای نقد و ابطال رفرنس های گنجی او را مزدور رژیم مینامند. در گذشته هم زمانی که گنجی با اعلام رفرنس هایی از کتاب “خاطرات علم” زوایای پیدا و پنهان وقیح شاه سابق و رژیمش را نشان میداد فحاشی ها را نثار گنجی میکردند. در حالی که گنجی فقط و فقط از خاطرات علم رفرنس می داد.
۴. اما مهم ترین نکته اینکه مجتبی واحدی در گفتار اخیر خود مدعی شده است که دوران زندان اکبر گنجی دوران سختی نبوده است. مقایسه عملکرد گنجی و واحدی دقیقا نشان میدهد که کدام یک از رانت قدرت سود جسته و کدام یک فعالیت تاثیرگذار تری در نقد قدرت داشته است. واحدی سالها با پنهان شدن در پشت آقای کروبی حتی به زندان هم نرفته است و احتمالا تا قبل از وقایع سال ۸۸ بازجویی هم نشده است اما گنجی حد اقل راهی زندان شده است. واحدی نمیگوید که نسبت عمو و برادرزاده ایش با “عبدالحسین واحدی” از رهبران فدائیان اسلام برایش حریم امنی در داخل رژیم ایجاد کرده بود.
۵. همان زمان که مجتبی واحدی در حریم امن بسر میبرد گنجی با مقالاتش در روزنامه های “صبح امروز” و “عصرآزادگان” پیرامون قتل های زنجیره ای، سعید امامی، علی فلاحیان، حسین شریعتمداری و هاشمی رفسنجانی زلزله ای در ادبیات سیاسی و ژورنالیستی ایران براه انداخت. مقالات گنجی با عنوان کتاب هایی همچون “عالیجنابان سرخپوش و عالیجنابان خاکستری” و”تاریک خانه اشباح” منتشر شدند.
اما واحدی چه کرده بود و چه کرده است؟
۶. مجتبی واحدی مدعی شده اند که گنجی به رژیم و خامنه ای حمله نمیکند. بهتر است ایشان یک بار هم که شده است نام گنجی و خامنه ای را در کنار هم در گوگل سرچ کنند تا ببینند چند مقاله از گنجی فقط با عناوینی که کلمه “خامنه ای” در آن است میابند.

مازیار شکوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.