گزارش شماره ۱۱- تاریخچه انتخابات در ایالت میشیگان آمریکا

ایالت میشیگان به مرکزیت شهر لنسینگ در غرب میانه آمریکا می باشد که در تاریخ ۲۶ ژانویه ۱۸۳۷ میلادی بعنوان بیست و ششمین ایالت به ایالات متحده پیوست. این ایالت هم مرز با کانادا و با چهار دریاچه از پنج دریاچه بزرگ و هم‌چنین با دریاچه سنت کلیر مرز دارد و با این حساب دارای طولانی‌ترین خط ساحلی آب شیرین در میان تمامی واحدهای تقسیمات کشوری در جهان است. در واقع این ایالت از دو شبه جزیره تشکیل شده که میشیگان پایین و میشیگان بالا نامیده می‌شوند. این ایالت ۶۴۹۸۰ دریاچه داخلی و آبگیر دارد و از مکان‌های اصلی برای قایقرانی تفریحی در آمریکا است.
طبق آخرین سرشماری جمعیت این ایالت ۹.۹۸۶.۸۵۷ تن که سفید پوستان ۷۴.۷ درصد، سیاه پوستان ۱۴.۱ درصد، سرخ پوستان و بومیان آلاسکا ۰.۷ درصد، آسیای شرقی (Asian) ۳.۴ درصد ،اسپانیولی زبان ها یا لاتین تبارها ۵.۳ درصد، بومیان هاوایی و دیگر جزایر صفر درصد و دیگر نژادها ۲.۵ درصد می باشند. ضمنا این ایالت دارای بزرگترین جامعه مسلمانان آمریکا می باشد و شهر دیربورن (Dearborn) که دفتر شرکت فورد در آن واقع شده است بزرگترین جامعه عرب تبار آمریکا را در خود جای داده است.
میشیگان مرکز شرکت های خودروسازی جنرال موتورز، فورد و کرایسلر می باشد که سال‌ها باعث پیشرانی اقتصاد آمریکا بوده‌اند و در جنگ جهانی دوم کمک زیادی به ساخت تجهیزات مورد نیاز برای جنگ کردند. دیترویت مهمترین شهر این ایالت و در واقع پایتخت اقتصادی آن می باشد.
منطقه میشیگان در قدیم تحت کنترل فرانسه و در واقع مستعمره این کشور بود و به همین علت نام این ایالت شکل فرانسوی‌شده واژه «میشیگامی» است که در زبان اوجیبوا (تباری از سرخ‌پوستان بومی منطقه) به معنای «دریاچه بزرگ» است.
مایکل مور کارگردان مستندساز و منتقد بزرگ آمریکایی، فرانسیس فورد کوپولا یکی ازبزرگترین کارگردانان و تهیه‌کنندگان تاریخ هالیوود که فیلم پدر خوانده از شاهکارهای وی می باشد، هنری فورد بنیانگذار شرکت خودروسازی فورد، مَدونا خواننده، ترانه‌سرا، بازیگر و کارآفرین بین‌المللی آمریکایی که آهنگ La Isla Bonita از شاهکارهای وی می باشد، استیون سیگال تهیه‌کننده فیلم و یکی از برترین بازیگران رزمی کار جهان، لارِنس لَری پِیج که به همراه سرگئی برین شرکت گوگل را بنیان نهادند، چارلز اگوستوس لیندبرگ هوانورد آمریکایی که در تاریخ ۲۰ و ۲۱ ماه مه ۱۹۲۷ با یک هواپیمای یک موتوره از نیویورک برخاست و پس از ۳۳ ساعت و ۲۱ دقیقه پرواز بدون توقف، عرض ۳ هزار و ۶۰۰ مایلی اقیانوس اطلس را طی کرد و در بورژه پاریس در فرانسه فرود آمد، آرتور میلسپو که در سال‌های ۱۹۲۲–۱۹۲۷ و ۱۹۴۲–۱۹۴۵ برای اصلاح مالیه به استخدام دولت ایران درآمد، آلبرت کان و معمارآمریکایی آلمانی الاصل بزرگی که بدلیل بناهای متعدد خود در بزرگترین شهر میشیگان، معروف به «معمار شهر دترویت» است که از آثار او می‌توان ساختمان‌های صنعتی و تجاری زیادی همانند تاسیسات شرکتهای اتومبیل سازی را نام برد همگی یا زاده ایالت میشیگان و یا ساکن این ایالت و از مشاهیر این ایالت محسوب می شوند. موزه هنری فورد از مکان های بسیار مشهور این ایالت برای بازدید می باشد.
از سال ۱۸۳۶ الی جولای ۲۰۲۰ میلادی ۴۶ دوره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در حوزه انتخابیه ایالت میشیگان برگزار شده است که ۱۶ دوره حزب دموکرات، ۲۷ دوره حزب جمهوری خواه، یک دوره حزب ویگ (Whig) و یک دوره حزب ترقی خواه (Progressive Party) برنده این انتخابات شدند و یک دوره نیز مربوط به انتخابات سال ۱۸۹۲ نتایج رای گیری بصورت منطقه کنگره ای (Congressional districts) محاسبه شد. هر ایالت بسته به تعداد جمعیت آن به چند منطقه کنگره تقسیم و هر منطقه کنگره یک نماینده در مجلس نمایندگان آمریکا دارد. در روش محاسبه منطقه کنگره ای هر کاندیدایی که رای هر کدام از این منطقه ها را بدست بیاورد یک رای الکترال در سبد خود می ریزد. مثلا در انتخابات سال ۱۸۹۲ کل آرای الکترال ایالت میشیگان ۱۴ بود که ۹ الکترال به جمهوری خواهان و پنج الکترال به کاندیدای حزب دموکرات رسید. یعنی جمهوری خواهان برنده ۹ منطقه کنگره ودر نتیجه برنده ۹ الکترال شدند و دموکرات ها نیز برنده پنج منطقه کنگره در نتیجه برنده پنج رای الکترال این ایالت شدند.


در تاریخ این انتخابات دو نماینده وجود دارند که مدت زمان نمایندگی این دو تن بسیار تعجب برانگیز و جالب می باشد. John Dingell (۱۹۵۵-۲۰۱۵) از حزب دموکرات با ۶۰ سال حضور در مجلس نمایندگان آمریکا و John Conyers (۱۹۶۵-۲۰۱۷) به مدت ۵۲ سال حضور در همین مجلس با سابقه ترین نمایندگان در میان کل نمایندگان تاریخ مجلس نمایندگان آمریکا می باشند.
در طول تاریخ ایالت میشیگان ۴۹ فرماندار برای این ایالت انتخاب شده است که از این تعداد ۱۸ تن از حزب دموکرات، ۲۸ تن از حزب جمهوری خواه، دو تن از حزب ویگ (Whig Party) و یک تن از Democratic Fusionist بودند. برای بهتر آنالیز و تحلیل کردن، این انتخابات را به سه بخش تقسیم می کنیم. بخش یک یعنی از ۱۰ دوره اول این انتخابات هشت دوره دموکرات ها و دو دوره حزب ویگ موفق به کسب کلید اتاق فرمانداری شدند که می توان بخش دموکرات نامید. در بخش دوم یعنی ۲۰ دوره بعدی انتخابات، جمهوری خواهان ۱۷ دوره و دموکرات ها سه دوره برنده این انتخابات شدند که این را نیز می توان بخش جمهوری خواهان نامید. اما در بخش سوم یعنی ۱۹ دوره پایانی، ۱۱ دوره جمهوری خواهان و هشت دوره دموکرات ها برنده این انتخابات شدند و فاصله کمتر شده است.
سی و نهمین و چهلمین فرماندار از حزب جمهوری خواه، چهل و یکمین و چهل و دومین از حزب دموکرات، چهل و سومین و چهل و چهارمین از حزب جمهوری خواه، چهل و پنجمین از حزب دموکرات، چهل و ششمین از حزب جمهوری خواه، چهل و هفتمین از حزب دموکرات، چهل و هشتمین از حزب جمهوری خواه و نهایتا چهل و نهمین یا فرماندار حال حاضر این ایالت Gretchen Whitmer از حزب دموکرات می باشد که این آمار تقریبا ۸۰ سال اخیر این انتخابات یعنی از سال ۱۹۴۳ نشان از شدیدتر شدن رقابت بین دو حزب است. چون همانطور که در بخش های بالا توضیح داده شد هر دو حزب برای مدت زمان طولانی و بدون رقیب دفتر فرمانداری را بدست گرفته بودند اما دراین ۸۰ سال اخیر رقابت شدیدتر و هر دو حزب با فاصله کمی از یکدیگر هستند.

نتیجه: با توجه به آمارهای ارائه شده ایالت میشیگان در طول تاریخ یک ایالت جمهوری خواه بوده با این وجود در انتخابات ریاست جمهوری دموکرات ها در دوره های اخیر موفق عمل کردند، اما آخرین دوره این انتخابات را جمهوری خواهان برنده و سابقه تاریخی این ایالت در انتخابات ریاست جمهوری هم نشان از گرایش مردم این ایالت به جمهوری خواهان دارد. در انتخابات مجلس سنا درتقریبا ۲۰ سال اخیر یعنی از سال ۲۰۰۱ دموکرات ها صاحب هر دو کرسی این ایالت در مجلس سنا هستند، در بحث مجلس نمایندگان هفت نماینده از حزب دموکرات و شش نماینده از جمهوری خواهان و یک نماینده از أحزاب دیگر نشان از برتری حزب دموکرات و گرایش درصد بیشتر مردم به حزب دموکرات و در نهایت با توجه به اینکه دموکرات ها برنده آخرین دوره انتخابات فرمانداری بودند، با وجود اینکه جمهوری خواهان
در آخرین دوره انتخابات ریاست جمهوری خوب عمل و ۱۶ الکترال این ایالت را بدست آوردند، اما بطور کلی در حال حاضر می توان ایالت میشیگان را یک ایالت با گرایش به دموکرات ها دانست.


با نگاهی اجمالی به آمار فوق متوجه می شویم که حزب جمهوری خواه در طول تاریخ انتخابات ریاست جمهوری در حوزه انتخابیه میشیگان دست برتر را دارد اما برای آنالیز کردن این ۴۶ دوره انتخابات، بهتر است به دو بخش تقسیم کنیم. بخش اول از سال ۱۸۳۶ الی ۱۹۲۸ میلادی که در این بازه زمانی ۹۲ ساله تعداد ۲۴ دوره این انتخابات برگزار شد که چهار دوره حزب دموکرات، ۱۷ دوره حزب جمهوری خواه، یک دوره مربوط به سال ۱۸۹۲ آرای الکترال بین دو حزب تقسیم شد و دو دوره هم دو حزب دیگر برنده شدند و در واقع این بخش را می توان بخش جمهوری خواهان نامید. اما در بخش دوم وضعیت از تسلط کامل جمهوری خواهان خارج شد، یعنی از سال ۱۹۳۲ الی جولای ۲۰۲۰ میلادی تعداد ۲۲ دوره این انتخابات برگزار شد ۱۲ دوره آن را دموکرات ها برنده و ۱۰ دوره جمهوری خواهان برنده شدند. اگر بخواهیم کمی دقیق تر موشکافی کنیم می بینیم که از سال ۱۹۴۸ جمهوری خواهان برنده سه دوره آن انتخابات و بعد از آن دموکرات ها برنده سه دوره ومجددا جمهوری خواه ها برنده پنج دوره و دوباره دموکرات ها به مدت شش دوره موفق به کسب آرای الکترال میشیگان شدند و در نهایت جمهوری خواهان برنده انتخابات ۲۰۱۶ در حوزه انتخابیه میشیگان شدند.
در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ حزب دموکرات برنی سندرز با ۴۹.۸ درصد آرا موفق به شکست هیلاری کلینتون با ۴۸.۳ درصد آرا شد.
در حزب جمهوری خواه نیز دونالد ترامپ با ۳۶.۵ درصد آرا موفق به شکست تد کروز با ۲۴.۹ درصد آرا شد.
نهایتا در انتخابات نهایی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ در حوزه انتخابیه میشیگان دونالد ترامپ با ۴۷.۳ درصد آرا موفق به شکست هیلاری کلینتون با ۴۷ درصد آرا شد و ۱۶ رای الکترال این ایالت را به سبد جمهوری خواهان ریخت.
جمهوری خواهان در انتخابات ریاست جمهوری از نظر تاریخی دست برتر را در این ایالت دارند و آخرین دوره این انتخابات را نیز بنام خود کردند و با توجه به در چرخش بودن آرا در طول بخش دوم که بالاتر ذکر شد، امکان موفقیت جمهوری خواه ها در این دوره نیز وجود دارد اما از طرفی دموکرات ها نیز سال های اخیر خوب عمل کردند و امکان موفقیت آنها نیز برای این دوره وجود دارد.

برای مجلس سنا آمریکا در حوزه انتخابیه ایالت میشیگان از سال ۱۸۳۷ میلادی تاکنون تعداد ۴۱ سناتور انتخاب و راهی مجلس سنا آمریکا شدند که از این تعداد ۲۳ تن جمهوری خواه، ۱۶ تن دموکرات و دو تن از حزب ویگ (Whig Party) بودند.
Carl Levin (۱۹۷۹-۲۰۱۵) از حزب دموکرات با ۳۶ سال حضور در مجلس سنا و Arthur H. Vandenberg (۱۹۲۸-۱۹۵۱) از حزب جمهوری خواه با ۲۳ سال سابقه حضور در مجلس سنا با سابقه ترین سناتورهای این ایالت می باشند.
در طول تاریخ انتخابات مجلس سنا در ایالت میشیگان جمهوری خواهان برتر و باسابقه تر از دموکرات ها هستند بطوری از سال ۱۸۵۹ الی ۱۹۲۳ میلادی به مدت ۶۴ سال تمامی ۱۶ سناتور انتخاب شده از حزب جمهوری خواه بودند. اما از سال ۱۹۷۹ کم کم آرای مردم بسمت دموکرات چرخش کرد بطوریکه در این ۴۱ سال اخیر از پنج سناتور منتخب این ایالت چهار تن دموکرات و یک تن جمهوری خواه بودند. اگر بخواهیم کمی دقیق تر موضوع را بررسی کنیم، می بینیم که از سال ۲۰۰۱ تاکنون هر دو کرسی میشیگان در مجلس سنا تحت اختیار دموکرات ها می باشد. با در نظر گرفتن آمار و مطالب فوق مشخص می شود در تاریخ این انتخابات جمهوری خواه هان برتر هستند، اما در سال های اخیر مردم گرایش به دموکرات ها دارند.
Deborah A. Stabenow و Gary Peters دو سناتور حال حاضر میشیگان هر دو از حزب دموکرات می باشند.
از سال ۱۸۳۷ تا جولای ۲۰۲۰ میلادی تعداد ۲۸۳ نماینده از ایالت میشیگان برای مجلس نمایندگان آمریکا انتخاب شده است که از این تعداد ۱۰۷ تن از حزب دموکرات، ۱۶۸ تن از حزب جمهوری خواه، یک تن حزب ترقی خواه (Progressive Party)، چهار تن حزب ویگ (Whig Party)، یک تن حزب لیبرترین Libertarian Party))، دو تن با دو حزب مختلف در دوره های متفاوت شرکت کردند، که یک تن آن ها با حزب مخالف و حزب جمهوری خواه (Opposition Party And Republican) و یک تن نیز با حزب دموکرات وجکسونیان (Democratic And Jacksonian) بوده اند. همانطور که آمار نشان می دهد در طول تاریخ این انتخابات جمهوری خواهان برتر از دموکرات ها می باشند. در قرن نوزدهم میلادی جمهوری خواهان ۶۷ نماینده، دموکرات ها ۴۱ نماینده و در قرن بیستم جمهوری خواهان ۸۸ نماینده، دموکرات ها ۵۵ نماینده از این ایالت به مجلس نمایندگان آمریکا فرستادند. اما در قرن ۲۱ آمار تغییر و فاصله دو حزب بسیار کم و گرایش مردم میشیگان به دموکرات ها در انتخابات مجلس نمایندگان آمریکا بیشتر شده است، بطوریکه از سال ۲۰۰۱ تاکنون از ۲۶ نماینده منتخب این ایالت، ۱۲ تن دموکرات، ۱۳ تن جمهوری خواه و یک تن از احزاب دیگر بوده است.


از سال ۱۸۵۸ تا کنون تعداد ۴۴ سناتور برای ایالت مینه سوتا انتخاب شده است که از این تعداد ۲۶ تن جمهوری خواه، ۱۴ تن دموکرات، سه تن Farmer–Labor Party و یک تن مستقل (independent) بودند. البته از ۲۶ سناتور جمهوری خواه، دو تن در بیش از یک حزب عضویت داشتند (multiple party affiliations)، سناتور Henrik Shipstead ابتدا از حزب Farmer–Labor عضو سنا بود و بعدا عضو حزب جمهوری خواه شد و دیگری سناتور Daniel Sheldon Norton ابتدا از حزب National Union Party به مجلس سنا راه یافت و مجددا با عضویت در حزب جمهوری خواه به کار خود ادامه داد.
همانطور که آمار نشان می دهد جمهوری خواهان دست برتر را در تاریخ انتخابات سنا در این ایالت داشته اند. برای اینکه بهتر بتوانیم تاریخچه این انتخابات را بفهمیم بهتر است که این انتخابات را به دو دوره تقسیم کنیم. دوره اول از سال ۱۸۵۸ الی ۱۹۴۹ میلادی می باشد که از ۲۷ سناتور منتخب ۲۱ تن جمهوری خواه، ۳ تن دموکرات و سه تن Farmer–Labor Party بودند. اما دوره دوم از سال ۱۹۴۹ الی ۲۰۲۰ میلادی می باشد که در آن ۱۷ سناتور انتخاب شدند که ۱۱ تن دموکرات، ۵ تن جمهوری خواه و یک تن مستقل بوده اند. از سال ۲۰۰۹ تا کنون دموکرات ها هر دو کرسی مینه سوتا در مجلس سنای آمریکا را از آن خود کرده اند.
Knute Nelson (۱۸۹۵-۱۹۲۳) از حزب جمهوری خواه با ۲۸ سال حضور در مجلس سنا و Henrik Shipstead (۱۹۲۳-۱۹۴۷) از حزب جمهوری خواه با ۲۴ سال حضور در سنا، با سابقه ترین سناتورهای این ایالت در مجلس سنا آمریکا بوده اند.
Amy Klobuchar و Tina Smith از حزب دموکرات دو سناتور حال حاضر ایالت مینه سوتا در مجلس سنای آمریکا می باشند.
از سال ۱۸۵۸ الی جولای ۲۰۲۰ میلادی ۱۶۰ نماینده از ایالت مینه سوتا برای مجلس نمایندگان آمریکا انتخاب شده اند که ۴۰ تن دموکرات، ۱۰۳ تن جمهوری خواه، ۲ تن حزب مردم (People’s Party OR Populist Party) و ۱۵ تن Farmer–Labor Party بوده اند. یک تن از این نمایندگان در طول عمر خدمت خود در مجلس نمایندگان (multiple party affiliations) یعنی حزب خود را عوض کرده است. آقای Oscar Keller ابتدا جمهوری خواه مستقل بود (Independent Republican) و بعدا با حزب جمهوری خواه مجددا در انتخابات شرکت کرد.
همانطور که از آمار ارائه شده مشخص است، جمهوری خواهان در تاریخ انتخابات مجلس نمایندگان آمریکا در حوزه مینه سوتا موفق تر بودند، بطور مثال از سال ۱۸۹۵ الی ۱۹۳۳ میلادی ۵۴ نماینده از این ایالت انتخاب شدند که فقط ۴ تن آنها دموکرات بودند و ۴۱ تن جمهوری خواه و ۹ تن از Farmer–Labor Party بودند.
با تمام مطالب ذکر شده در سال های اخیر گرایش مردم مینه سوتا در این انتخابات به دموکرات ها بیشتر شده است، بطوریکه در حال حاضر از هشت نماینده این ایالت پنج تن دموکرات و سه تن جمهوری خواه می باشند.
از سال ۱۸۵۸ تاکنون تعداد ۴۱ فرماندار در ایالت مینه سوتا انتخاب شده اند که از این تعداد ۲۶ تن از حزب جمهوری خواه، هفت تن از حزب دموکرات، چهار تن از حزب Minnesota Democratic–Farmer–Labor Party که وابسته به حزب دموکرات می باشند و به گونه ای می توان شاخه بومی حزب دموکرات در مینه سوتا دانست، سه تن از حزب Farmer-Labor، یک تن از حزب استقلال در مینه سوتا ( (Independence Party of Minnesota بودند.
همانطور که آمار نشان می دهد حزب جمهوری خواه در طول تاریخ این انتخابات، کاملا برتر از دموکرات ها و دیگر احزاب بوده اند. برای نمونه می توان از سال ۱۸۵۸ الی۱۸۹۹ میلادی را در نظر گرفت که بغیر از دو سال اول که فرماندار دموکرات سرکار بود، بقیه سال ها جمهوری خواهان صاحب اتاق فرماندار در فرمانداری مینه سوتا بودند. حتی مجموع همه فرمانداران از احزاب مختلف بسیار کمتر از فرمانداران جمهوری خواه می باشند. اما نکته قابل توجه این است که در این انتخابات نیز به مانند انتخابات سنا و مجلس نمایندگان در سال های اخیر گرایش مردم به دموکرات ها بیشتر شده است و از سال ۲۰۱۱ تاکنون هر دو فرماندار انتخاب شده از حزب دموکرات بوده اند.
Tim Walz از حزب دموکرات فرماندار حال حاضر ایالت مینه سوتا می باشد.

نتیجه: همانطور که آمار نشان می دهد، جمهوری خواهان بطور کلی در طول تاریخ انتخابات مینه سوتا برتر از دموکرات ها بوده اند، اما با توجه به اینکه دموکرات ها برنده ۱۱ دوره اخیر انتخابات ریاست جمهوری هستند و چرخش مردم به سمت دموکرات ها در سال های اخیر به نحوی که هر دو کرسی مینه سوتا در سنا و پنج کرسی از هشت کرسی این ایالت در مجلس نمایندگان و فرمانداری همه از آن دموکرات ها می باشد، نشان از دموکرات بودن این ایالت در حال حاضر دارد.

کیوان شکوری

.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.