کرونا پدیده نوین در جنگ سرمایه داری!؟

با پیدایش و تکثیر ویروس کرونا و شیوع روزافزون آن در بسیاری از کشورهای جهان یک موضوع بیش از همه نگاههای ریزبین را بخود معطوف کرد!؟
کمپانی ها و غول های بزرگ فروش اینترنتی مانند آمازون ،علی بابا،ای بای و غیره در ایام قرنطینه کرونا به بالاترین رشد سهام و فروش دست پیدا کردند.
جف بروس مالک آمازون و واشنگتن پست ثروتمند آمریکا در طی دو ماه ۲۴میلیارد به ثروت اش افزوده شده به رقم ۱۳۸میلیارد دلار رسیده است !؟
در حالی که بسیاری از مشاغل ورشکست و بسیاری دیگر دوران سخت رکود را طی می کنند،شرکت های ذکر شده برای تحویل خریدهای مردم خانه نشین مجبور به استخدام کارمند شدند!
شاید برای پی بردن به حقیقت داستان تلخ این روزهای کرونایی سخت نباشه یک مقدار دقیق تر اتفاقات رو بررسی کنیم و به واقعیت دردناک قربانی شدن مردم عادی در برابر جنگ قدرت های سرمایه داری بهتر پی ببریم داریم!
درست در اواخر ماه ژانویه سال جاری میلادی بود که ریچارد بور، رئیس کمیته اطلاعاتی سنا، ماه گذشته سهامی به ارزش مجموعا حدود میلیون دلار را فروخته است.

همین طور گفته شده کلی لوفلر هم اوراق بهاداری به ارزش حدود سه میلیون دلار را در چند معامله مختلف فروخته است که اولین مورد آن درست در روزی بوده که سنای آمریکا جلسه‌ای غیرعلنی درباره ویروس کرونا داشته است.

بازارهای مالی آمریکا به دنبال شیوع ویروس کرونا سقوط کم‌سابقه‌ای داشته‌اند و سهامداران بسیاری به طور هنگفتی متضرر شده‌اند، تا جایی که بانک مرکزی آمریکا می‌خواهد برای نجات بازارهای مالی یک و نیم تریلیون دلار اختصاص دهد.
با دقت بیشتر روی ذکر شده بالا در خواهیم یافت بسیاری از تصمیمات دنیای سرمایه داری در دست افرادی است که نخست حفظ و افزایش دارایی ها در اولویت است و در مراحل بعد است که به سلامت و موقعیت عوام توجه می شود!؟
یک تحقیق محرمانه که گروهی از هکرهای نزدیک به آسانژ همکاری داشتند از چند ایمیل بدست آمده است نشان می دهد کمپانی های بزرگ تولید کننده تجهیزات پزشکی انبارهایی مملو از ماسک و موادضدعفونی کننده داشتند که به دلیل حجم کم درخواست تاریخ مصرف شان نزدیک بوده و در حالت عادی این امر در شرایط عادی دنیا غیرممکن به نظر می رسید.
بد نیست بدانید در زمان مشابه در سال گذشته میلادی قیمت یک عدد ماسک معمولی در داروخانه ها و سایت های فروش اینترنتی چیزی حدود ۱۵تا ۳۰سنت بود یا یک محلول ضدعفونی کننده دست ۱۰۰میلیگرم حدود ۲.۴۵یورو به فروش می رسید که بعد از شیوع کرونا نایاب یا با چندین برابر قیمت عرضه می شود.
شرکتهای معتبر محصولات بهداشتی و سلولزی هم همین رویه را دارا بودند ،دستمال توالت یکی از محصولاتی بود که در دوران کرونا در بسیاری نقاط جهان حکم کیمیا را دارد و در روزهای نخست کمیاب و دسترسی به آن مشکل بود!
در حالیکه در مدت مشابه در سال گذشته و یا حتی در ماه قبل شیوع کرونا قفسه فروشگاهها مملو از دستمال های توالتی بود کمتر کسی تصور آن را داشت که برای خرید آن بایست در صف های انتظار کشید.
معادلات دنیای سرمایه داری بسیار پیچیده است و بهتر بگوییم غیرقابل پیش بینی ،همانطور که بسیاری از ما آگاهی داریم دنیا را سیزده خانواده مهم اداره می کنند و سیاست ها و چشم اندازها را با در نظر گرفتن منافع تجارت ها و همسو با منافع خویش اتخاذ می کنند.
شاید با مثالی به نتیجه معقول تر برسیم ،خانواده مورگان صنعت بانکداری را در دنیا رهبری می کنند با خانواده کالینز یا آستور یا حتی باندی بر سر یک تجارت به تفاهم برسند و این مسئله می تواند باعث رشد و ارتقاء چشم گیر شرکت ها و تمام زیرمجموعه های مرتبط آن شود.
نتیجه این یادداشت هم بدان معناست که ویروس کرونا طراحی و تولید شده در یک لابراتوار ساخت بشر و برای دستیابی به اهداف خاص در دنیا گسترده شد تا در این جنگ نابرابر بیولوژیک که هزاران نفر از مردم جهان باختند عده ای به سود و برتری برنامه ریزی شده خویش دست یابند.
شاید ماهها و سالهای آینده اسناد و مدارک بیشتری از این ویروس و اهداف تکثیر دهندگان آن افشا شود و پشت پرده تلخی سیاست های جهان سرمایه داری را برملا سازد.

حمید جباری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.