اسنادی که برای تحریک ترامپ به حمله به ایران درست شده بود

“اسناد” برنامه هسته‌ای ایران که نتانیاهو ادعا کرد از ایران دزدیده شده بودند ساختگی و فقط برای تحریک ترامپ به حمله به ایران بود.

در ۳۰ آوریل سال ۲۰۱۸، بنیامین نتانیاهو ادعا کرد که ماموران موساد موفق شده ا‌ند که بداخل ایران نفوذ کرده، و حجم عظیمی‌ از اسناد محرمانه برنامه هسته‌ای ایران — که نتانیاهو ادعا کرد حدود ۵۰،۰۰۰ صفحه بودند — را که در یک انبار متروکه در جنوب تهران نگهداری میشد دزدیده و به اسرائیل آوردند. اگرچه که حتی اگر تمامی این اسناد واقعی‌ هم می‌‌بود، نکته جدیدی در آن نبود، ولی‌ در همان زمان، بسیاری، از جمله خود من که سالهاست درباره برنامه هسته‌ای ایران پژوهش کرده ام، در مقالات متعدد نوشتیم که این اسناد ساختگی است، و در حقیقت یا همان اسناد تقلبی است که در سال ۲۰۰۴ ادعا شد در یک کامپیوتر لپتاپ از ایران دزدیده شده و بخارج آورده شده، و یا چیزی شبیه به آن است. وقتی‌ مقاله من در وبسایت گویا منتشر شد [لینک به آن در زیر پست است]، فرهاد مشرق زمینی‌، یا همان ف‌. م. سخن، در فحش نامه‌ای شدیدا به من حمله کرد که چرا چنین جسارتی به اسرائیل و توانایی‌های آن کرده ام، چون قدرت اسرائیل در ترور دانشمندان و کارکنان هسته‌ای ایران کاملا به نمایش درامده بود [بعد از آن مشرق زمینی‌ در یک مقاله سه قسمتی‌ از ترور دانشمندان و کارکنان هسته ‌ای ایران دفاع کرد]!در مقاله بسیار خوب زیر آقای گرت پورتر، روزنامه نگار و تاریخدان بسیار خوب امریکایی، و نویسنده کتاب معروف “بحران ساختگی” Manufactured Crisis درباره برنامه هسته‌ای ایران، نشان میدهند که اسناد مورد ادعای نتانیاهو ساختگی بوده، و هدف آن فقط تحریک دولت آقای ترامپ به حمله به ایران بود. ایشان مینویسند، “بررسی‌ نشان میدهد که چندین شواهد و قرائن در این اسناد وجود دارند که دال بر ساختگی بودن آنها میباشد.” اولین نشانه دروغ بودن این ادعا که خود من نیز در آن مقاله بدان اشاره کردم این بود که چرا جمهوری اسلامی باید چنین اسناد مهمی‌ را در یک انبار متروکه انبار کند، آنهم در حالیکه ده‌ها پایگاه نظامی و ساختمان‌های سازمان انرژی اتمی‌ در سراسر کشور وجود دارند؟آقای پورتر مینویسند که در صحبت‌های خود در آن زمان نتانیاهو ادعا کرد که یک “نفوذی” اسرائیل در داخل ایران به آنها گفته بود که دقیقا کدام صندوق‌ها را باز کنند. او همچنین ادعا نمود که “تعداد بسیار کمی‌ در ایران راجع به محل این اسناد میدانند.” در حالیکه مقامات سابق ارشد سازمان سیا به آقای پورتر گفته ا‌ند که این ادعا دروغ است چون مقامات امنیتی و اطلاعاتی‌ ایران به آسانی با چنین آدرسی میتوانند این “نفوذی” را پیدا کنند، و موساد چنین فرد نفوذی را حاضر نیست از دست دهد.

سومین نشانه ساختگی بودن اسناد این بود که حتی یک صفحه از اسناد مارک و مهر هیچ سازمان دولتی ایران را در بالای خود نداشت، و هیچیک نیز مهر “محرمانه،” یا “سری،” و یا “اسناد طبقه بندی شده” نداشت، در حالیکه یک مقام ارشد اژانس بین المللی انرژی هسته‌ای گفت که اینگونه مهر‌ها بر روی تمامی اسناد ایران وجود دارد. پس چگونه چنین چیزی ممکن است؟ علاوه بر این، نتانیاهو و اسرائیل اجازه به احدئ نداده ا‌ند تا ساختگی نبودن این اسناد را تحقیق کنند. چهارمین نشانه ساختگی بودن اسناد تصویری بود از چگونگی‌ ورود دوباره به جو موشک شهاب-۳، برای بوجود آوردن این تصور که این برای یک کلاهک هسته‌ای میباشد. ولی‌ در سال ۲۰۱۳ یک مقام ارشد سازمان‌های اطلاعاتی‌ آلمان گفته بود که همان تصویر توسط یک عضو فرقه مجاهدین به آنها داده شده بود. علاوه بر آن، تصویر مربوط به نمونه قدیمی‌ موشک شهاب-۳ بود، در حالیکه جمهوری اسلامی نه تنها موشک‌های بهتری تولید کرده است که شکل آنها به کلی با آن تصویر فرق دارد، بلکه اصولا اسراییلی‌ها را گول زدند که شهاب-۳۳ موشک اصلی‌ ایران است، که اصلا اینطور نیست.این مقاله بسیار خواندنی، مستدل، و مستند است. خواندن آنرا به دوستان توصیه می‌کنم.

تهیه و تنظیم: محمد سهیمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.