کناره‌گیری برنی سندرز

آیا کناره‌گیری برنی سندرز از انتخابات و رقابت‌های درون حزبی به موقع و طبیعی بود؟ خاتمه کمپین وی چگونه ارزیابی می‌شود؟ به عنوان یک سوسیالیست دموکرات، برنی سندرز همواره یک پا در حزب دموکرات داشت و یک پا خارج از حزب.

وی از زمان مسند شهرداری برلینگتون در ایالات ورمانت، همواره مترقی‌تر و چپ‌تر از پارادایم معمول در حزب دموکرات بود. سپهر سیاسی در حوزه عمومی امریکا به‌گونه‌ای ا‌ست که بر خلاف کشور‌های اروپا و کانادا، هیچ‌گاه در امریکا یک حزب سوسیال دموکرات شکل نگرفت. دو حزب جمهوریخواه و دموکرات، هر دو در سمت راست یک حزب سوسیال دموکرات قرار می‌گیرند.

در تاریخ امریکا، فقط اقدامات دولت فرانکلین روزولت (در زمان رکود سال ۱۹۳۰) به رویکرد سوسیال دموکرات تا حدودی شباهتی داشت. کمپین برنی سندرز در سال ۲۰۱۶ یا ۲۰۲۰ با دو فرآیند متضاد روبه‌رو بود. از طرفی شخص سندرز و پلتفرم مترقی وی با تعصب فرهنگی ضدسوسیالیستی جامعه امریکا (ایدیولوژی) مواجه بود. ولی از طرف دیگر، موفقیت چشمگیر وی در بسیاری از ایالات نشانگر آن بود که به‌رغم «ایدیولوژی امریکایی»، بخشی از جمعیت امریکا پذیرای برنامه‌های مترقی و مردمی سندرز است. (شعار‌های کمپین باراک اوباما در سال ۲۰۰۷، تمرکز بر «تغییر و تحول» داشت، ولی در عین حال مراقب بود که ایدئولوژی مسلط را به چالش نکشد).

در پانزده ماه کمپین انتخاباتی بین ۱۸ کاندیدای حزب دموکرات، سندرز در نظرسنجی‌ها همواره بین رتبه اول و سوم در نوسان بود. عوامل تعیین‌کننده تصمیم اخیر سندرز این بود که در روز سوپر سه‌شنبه سوم مارس که انتخابات در ایالات کثیری برگزار شد و سندرز از جو بایدن عقب افتاد و نمایندگان (دلیگت‌های) بایدن اضافه شد.

شبکه‌های رسانه‌ای همه به‌طور منظم علیه سندرز به کار افتاده که با پلتفرم کمپین و خود سندرز مخالفت کنند. این روند قطعا شوک‌آور بود، چراکه رسانه‌ها ‌باید موضع ظاهری «بی‌طرفی» را حفظ کنند. نیویورک‌تایمز در صفحه اول خود مقالاتی منتشر کرد که سندرز در زمان شهرداری برلینگتون با شهری در اتحاد شوروی دوستی ورزیده بود. هدف این بود که سندرز را افراطی چپ معرفی کنند.

تحلیلگران شبکه ان‌بی‌سی، به نوبت به پلتفرم کمپین سندرز عیب می‌گرفتند. فرید زکریا در برنامه سی‌‌ان‌ان خود، با ۱۰ انتقاد مستقیم از سندرز برنامه‌اش را شروع کرد. این تلاش‌ها به‌طور آشکار قطعا در عقب افتادن سندرز بی‌اثر نبود.

چند روز بعد از اینکه برنی سندرز کناره‌گیری خود را به‌طور رسمی اعلان کرد، روزنامه نیویورک تایمز (۹ آوریل، صفحه ۲۲) اذعان داشت که در اواخر ماه فوریه دست‌اندرکاران حزب دموکرات بسیج شدند که جلوی سندرز را بگیرند. قبل از روز سوم مارس کاندیدا‌های مختلف به نفع بایدن کناره‌گیری کردند قطعا این اقدام علیه کمپین سندرز بود. در سال ۲۰۱۶ نیز کمیته ملی حزب دموکرات به نفع هیلاری کلینتون علیه سندرز اقداماتی در پشت پرده انجام داده بود. به همین جهت بعد از انتخابات ۲۰۱۶، خانم واثرمن، رییس کمیته ملی حزب و نماینده کنگره از فلوریدا، از ریاست کمیته ملی به‌طور بی‌سر و صدا کناره‌گیری کرد.

فرید مرجایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.