چرا شمار زیادی از افراد جامعه بیننده صفحات و لایوهای شاخ های فضاهای مجازی (اینستاگرام و…) نسبت به دیگر صفحات افراد علمی، فرهنگی و… هستند؟!

چندی پیش دوست گرانمایه ای تصویری از پست اینستا گرام یک کارشناس اقتصادی را برایم ارسال کرد که در آن پست نوشته بود،
“در این دوران قرنطیه در اینستا گرام برنامه های زنده ای را در خصوص تحلیل شرایط کسب و کار برگزار کردم که در مجموع بینندگان لایوهایم ۲۰ هزار نفر بوده اما در شب های اخیر از سوی چند تن از به اصطلاح شاخ های اینستاگرامی لایو های زنده ای برگزار شده که بینندگان انها به ۲۰۰ هزار نفر می رسیده”
این موضوع سبب تعجب این کارشناس گرامی شده و در ذهن ایشان یک چرایی بزرگ شکل گرفته بود و برای این دوست عزیز من هم این چرایی بوجود آمده بود و این چرایی سبب شد دوست گرامی از من بپرسد به نظر تو چرا در جامعه شاهد چنین پدیده ای هستیم؟!

من با توجه به نوع موضوع و آنکه امروز به تکرار چنین پدیده ای را مشاهده می کنیم ترجیح دادم نوشته کوتاهی را بنوایسیم و از دوستان علاقه مند به این موضوع هم دعوت کنم چنانچه نظر و دیدگاهی دارند در قالب نوشتار بیان نمایند.
( در این نوشته برای نام بردن از افرادی که صحبت کارشناس اقتصادی و دوست گرامی است من از اصطلاح رایج شاخ ها اینستاگرام برای نامیدن آنها استفاده می نمایم).

آنچه که در نوشته بالا آورده شد پدیده ای است که با گسترش فضاهای مجازی بوجود آمده و در پاسخ به چرایی آن می توان دلایل متعدد در هم تنیده ای را بیان کرد که در اینجا به چند دلیل بطور خلاصه اشاره می نمایم.

 1. درک نکردن زبان و نیاز بخش بزرگی از اجتماع توسط کاربدستان کشور و نداشتن برنامه ریزی درست، سازنده، منضبط و… زمینه التهاب جامعه و رشد قارچ گونه چنین افرادی به عنوان شاخ های اینستاگرام و جلب توجه به آنها فراهم گردیده است.

۲٫وقتی ارزش ها و هنجارها سازنده و رشد دهنده جامعه تحت شعاع مطامع و منافع فردی و گروهی و ایدءولوژی ها قرار می گیرد، بستری فراهم می شود برای رشد چنین پدیده هایی و توجه برخی از مردم به آنها.

 1. هر چه جامعه عوام زده تر و سطحی نگرتر می شود و هر چه جامعه به سمت بی ارزشی و بر مدار لودگی حرکت می نماید توجه به این چنین رفتارها و گفتارهای لمپنی بیشتر جلب می گردد.
  جامعه ای که از تفکر و اندیشه فاصله می گیرد فضای حاشیه و فرهنگ لمپنی و اپورتونیستی (فرصت طلبی) رشد و گسترش می یابد.
 2. وجود شخصیت نمایشی آنها و قبح زدایی و شرم ستیزی که در رفتار آنها مشاهده می شود و دیگر رفتارها و گفته های غیر متعارف این افراد که به نظر جذاب می نماید سبب می گردد بخشی از جامعه به دیدن آنها جلب شوند.
 3. بی هدفی، سردر گمی و… در بین برخی از افراد جامعه بویژه برخی از جوانان سبب می گردد آنان با روی آوردن پیش از اندازه و بی هدف به فضاهای مجازی و پرسه زنی و ول گردی مجازی و دنبال کردن این افراد (شاخ های اینستاگرامی و…) برای مدتی سرگرم شده و دچار فراموشی شوند.
 4. ضعف و کم کاری افراد و گروه های که می توانند نقش مرجع را در جامعه داشته باشند از دلایل فراهم شدن زمینه رسوخ، رشد و تاثیر فرهنگ لمپنی در جامعه و توجه برخی از افراد جامعه به آنها می باشد.
  ( این ضعف در کنش گروه های مرجع می تواند هم خود خواسته باشد و هم اجازه و فضای کنش فراهم نباشد).

۷٫اسطوره سازی های نامناسب، نامانوس از شخصیت ها و فرهیختگان فرهنگی، علمی، اجتماعی و…. سبب می گردد جامعه نتواند بدرستی با آنها ارتباط برقرار و الگو برداری نماید.
بزرگنمایی های کاذب از آنها (اسطوره ها) سبب می گردد جامعه رفتار، گفتار و معیار و شاخص الگویی آنها را فقط مختص آن اسطوره ها بدانند و آن جامعه فاقد معیار و شاخص الگو برداری گردد.

 1. مشاهده می شود افرادی که به عنوان شاخ های فضاهای مجازی ( اینستا گرامی …) معروفند برای مراکز اقتصادی نیز کار می کند و تبلیغ انها را بر عهده دارند از فروش محصولات تولید شده تا تارنماهای شرط بندی و …. بدین جهت ان مراکز اقتصادی نیز در جلوه دادن و معروف کردن این افراد در جامعه و جلب توجه جامعه به انها نقش بازی می نمایند. برقراری رابطه ای دوسویه بین مراکز اقتصادی و شاخ های اینستاگرامی وجود دارد؛
  مراکز اقتصادی افرادی را بکار می گیرند و برای آنها بیینده جذب می کنند و آن افراد نیز محصولات و …. آنها را تبلیغ می کنند.
 2. در عصر امروز و دنیای مدرن امروز، انسان، هم شاهد رشد و گسترش تفکر مدرن، رشد و رهایی انسان است و هم شاهد رشد و گسترش جاهلیت مدرن و بردگی به سبک نو. از اینرو می توان به شاخ های اینستا گرامی و توجه به آنها را نیز از این زاویه نگریست.

امیر رزاقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.