گزارش کامل از وضعیت آتنا دائمی در زندان

فاطمه (آتنا) دائمی، فعال حقوق بشر در تاریخ ۲۹ مهر ماه ۱۳۹۳ در منزل پدری اش توسط نیروهای سپاه پاسداران بازداشت شد. پس از بازداشت و تفتیش منزل خواهر و محل کارش واقع در باشگاه انقلاب به بند۲-الف زندان اوین متعلق به سپاه پاسداران منتقل شد.

یک روز پس از بازداشت در شعبه دو بازپرسی دادسرای شهید مقدس (اوین) توسط قاضی خورشیدی با اتهامات «اجتماع و تبانی جهت برهم زدن امنیت تبلیغ علیه نظام توهین به مقدسات، تشکیل گروه غیر قانونی توهین به رهبری و بنیان گذار جمهوری اسلامی توهین به سپاه و بسیج ارتباط با منافقین و اختفاء ادله جرم» تفهیم اتهام شد.

آتنا به مدت یک ۸۶ روز در بند۲-الف مورد بازجویی قرار گرفت، که از این مدت ۵۱ روز آن در سلول انفرادی بسر برد.

اواخر آذرماه همان سال پس از اتمام بازجویی ها آتنا دائمی برای تحویل دفاعیه آخر به قاضی خورشیدی به دادسرای اوین برده شد. در حالی که پرونده ۲۰۰ صفحه بود و در آخر نظریه کارشناس نوشته شده بود مبنی بر اینکه: از آنجائیکه متهمه فاطمه (آتنا) دائمی خشکنودهای، با وقاحت و پررویی تمام به نظام مقدس ج.ا.ا و دین مقدس اسلام توهین کرده و همچنان با وقاحت بر مواضع خود پافشاری می کند درخواست اشد مجازات و تبعید وی به قرچک تا زمان برگزاری دادگاه رو داریم. امضا و مهر سپاه ثارالله هم زیر گزارش موجود بوده است.

در تاریخ ۲۴ دی ماه ۱۳۹۳ آتنا دائمی به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه احضار و همان روز آتنا دائمی پس از کش و قوس های فراوان به بند عمومی نسوان زندان اوین منتقل شد. این درحالی است که قبل از آن هم سه بار به خانواده وی اطلاع داده بودند که برای آزادی وی سند بیاورند ولی هر بار با مخالفت سپاه روبرو شده بودند.

آتنا در تاریخ ۱۶ اسفند ماه ۱۳۹۳ به همراه دیگر متهمین این پرونده « امید علی شناس، علی نوری و ئاسو رستمی» در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه محاکمه شد.این دادگاه درمدت زمان ۱۵ دقیقه برگزار شد و به متهم و وکیل وی هیچ گونه اجازه ای برای دفاع داده نشد. در نهایت در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۴ حکم ۱۴ سال زندان آتنا«اجتماع و تبانی و تبلیغ علیه نظام هفت سال زندان»«توهین به رهبری سه سال»«اختفاء ادله جرم برای رهایی مجرم چهار سال محکوم شد» به وکیل وی کتبا ابلاغ شد.

در خرداد ماه ۱۳۹۴ آتنا دائمی بعلت مشکوک بودن به سرطان سینه به بیمارستان اعزام شد ولی مامور همراه وی با مادر آتنا درگیر شد و هنگام معاینه از اتاق خارج نشد که آتنا در اعتراض به این کار از معاینه صرف نظر کرد.  

سازمان عفو بین الملل در خرداد ماه ۱۳۹۴ با صدور بیانیه ای خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط این فعال حقو کودک زندانی شده بود.

در اواخر مرداد ماه ۱۳۹۴ پرونده این فعال مدنی به شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر ارسال شد. پس از آزادی هم پرونده ای های آتنا دائمی با وثیقه با درخواست های مکرر و پیگیرهای خانواده دائمی با قرار وثیقه یک میلیاردو چهارصد میلیون تومانی برای وی موافقت شد، که بعد از یک ماه تلاش خانواده این زندانی مبلغ وثیقه به ۵۵۰ میلیون تومان رسید و در تاریخ ۲۷ بهمن ماه ۱۳۹۴ بطور موقت تا صدور حکم نهایی آزاد شد.

جلسه دادرسی تجدید نظر این فعال مدنی روز چهارشنبه ۱۳ مرداد ماه ۱۳۹۵ در شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران برگزار و حکم وی به هفت سال زندان کاهش پیدا کرد.

آتنا دائمی روز شنبه ۶ آذر ماه ۱۳۹۵ جهت اجرای حکم زندان توسط نیروهای امنیتی در منزل پدری خود بازداشت و به بند زنان زندان اوین منتقل شد.

بار دیگر آتنا به همراه دو خواهر خود، انسیه و هانیه در شعبه ۱۱۶۲ مجتمع قضایی قدس تهران به سه ماه و یک روز حبس محکوم شدند، که این حکم برای خواهران آتنا تا یک سال به حال تعلیق درآمد.

روز شنبه ۶ خرداد ماه ۱۳۹۶ دادگاه تجدید نظر آتنا، انسیه و هانیه دائمی در شعبه ۴۸ تجدیدنظر استان به ریاست قاضی میراحمدی برگزار شد و خواهران این فعال مدنی از حکم صادره تبرئه شدند و سرانجام این فعال مدنی پس از ۵۴ روز اعتصاب غذا چهار شنبه ۱۰ خرداد ماه ۱۳۹۶ پس از ۵۴ روز اعتصاب غذا در حالی که حکم تبرئه خواهرانش اعلام شد به اعتصاب غذای خود پایان داد.

آتنا دائمی و گلرخ ابراهیمی ایرایی روز ۴ بهمن‌ماه ۱۳۹۶همراه با ضرب و شتم از زندان اوین به زندان قرچک ورامین منتقل شدند. این دو فعال مدنی در اعتراض به «نقض قانون تفکیک جرائم و تبعید غیرقانونی» از روز ۱۴ بهمن‌ماه دست به اعتصاب غذا زدند..

آتنا دائمی در تاریخ ۲۶ بهمن‌ماه ۱۳۹۶ در پی درخواست جمعی ازفعالان و مدافعان حقوق بشر پس از گذشت ۱۳ روز به اعتصاب غذای خود که ۶ روز از آن اعتصاب خشک بود پایان داد.

آتنادائمی در تاریخ ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ به همراه گلرخ ایرایی به بند زنان زندان اوین بازگردانده شد. روز یکشنبه ۶ بهمن ماه ۱۳۹۸، جلسه رسیدگی به اتهامات مطرح شده علیه آتنا دائمی زندانی سیاسی زندان اوین، از بابت پرونده ای که مجددا در دوران حبس علیه وی گشوده شده است، در شعبه ۳ دادسرای اوین به ریاست بازپرس الله یاری برگزار شد.

وی مجددا به اتهام “اجتماع و تبانی در جهت بر هم زدن امنیت کشور”، “تبلیغ علیه نظام” و “اخلال در نظم زندان به صورت شفاهی به شعبه ۲۴ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمدرضا عموزاد احضار شد امابه دلیل شیوع بیماری کرونا در کشور، عدم رعایت فاصله زمانی قانونی بین تاریخ ابلاغ و تاریخ دادگاه و همچنین عدم دسترسی به وکیل از حضور در جلسه دادگاه خودداری کرد. این فعال مدنی زندانی در حالی دوران محکومیت خود را می گذراند، که از ابتدایی ترین حقوق خود مثل درمان و رسیدگی پزشکی محروم می باشد. 

تهیه  کننده : سارا سمیعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.