مایک بلومبرگ کیست؟

با پیروزی سناتور سندرز در انتخابات نیوهمپشایر و پیشتازی ایشان در سطح ملی‌، امید رهبری حزب دموکرات به مایک بلومبرگ است، ولی‌ او کیست؟

هر روز که روزنامه نیویورک تایمز را میخوانم و واشنگتن پست را نگاه می‌کنم، وحشت جناح به اصطلاح معتدل حزب دموکرات، بخصوص رهبری آن را به خوبی‌ میبینم. بعنوان مثال، همین امرزز، پنجشنبه ۱۳ فوریه ۲۰۲۰، نیویورک تایمز گزارشی در صفحه اول خود راجع به وحشت رهبران حزب دموکرات از پیروزی سنتور برنی سندرز داشت، به اضافه انواع و اقسام گزارش‌های دیگر که در تک تک آنها مستقیم و یا غیر مستقیم به سناتور سندرز حمله و یا انتقاد شده بود، و یا “نیشی” به ایشان زده شده بود که، بله، ایشان مایل نیستند که کوشش کنند تا پایگاه اجتماعی خودرا گسترده تر کنند، در حالیکه سناتور سندرز نه تنها تاکید میکنند که این یک کارزار انتخاباتی برای همه مردم برای شکست آقای ترامپ است، بلکه اصولا شعار انتخاباتی ایشان “ما، نه من” میباشد.

دو انتخابات مقدماتی آیووا و نیوهمپشایر نشان داد که جو بایدن شانسی‌ برای پیروزی ندارد، حتی اگر انتخابات بعدی در ایالت کارولاینای جنوبی را ببرد. سناتور الیزابت وارن هم خوب ظاهر نشده است، و بهترین کار برای ایشان اتحاد با سناتور سندرز است. سناتور ایمی کلوبچار از مینه سوتا در نیوهمپشایر خوب ظاهر شد، ولی‌ بیشتر کارشناسان معتقدند که ایشان قادر نیست از این بیشتر جلو برود. میماند سناتور سندرز، پیت بوتجیج، شهردار سابق شهر ۱۰۰،۰۰۰ نفری ساتبند در ایالت ایندیانا، و مایک بلوبرگ، ۷۸ ساله، جمهوریخواه سابق و شهردار سابق نیویورک که ثروتی حدود ۵۸ میلیارد دلار دارد [از جمله بلومبرگ نیوز] و گفته میشود که چیزی حدود ۲ میلیارد دلار را برای انتخاب خود هزینه خواهد نمود. او تا بحال صد‌ها میلیون دلار خرج تبلیغات خود کرده و در نظرخواهی‌های جدید در میان دموکرات‌ها در سطح ملی‌ سوم میباشد. گفته میشود که بلومبرگ و سناتور کلوبچار احتمالا متحد خواهند شد.

ولی‌ بلومبرگ کیست؟ فعلا من فقط راجع به نظرات او درباره سیاست خارجی‌ مینویسم.

بلومبرگ از هجوم غیر قانونی آمریکا به عراق حمایت کرد، و در سال ۲۰۰۴ با وجودی که دروغ‌های جرج بوش پسر و دیک چینی‌ درباره عراق آشکار شده بودند، او از اتخاب مجدد بوش حمایت کرد. او مخالف برجام، توافق هسته‌ای با ایران بود و در حالیکه تمامی‌ نامزد‌های دموکرات اعلام کرده ا‌ند که اگر به ریاست جمهوری انتخاب شوند به برجام باز خواهند گشت، او نظر خودرا هنوز اعلام نکرده است. در سال ۲۰۱۵، چند ماه قبل از امضای برجام، بنیامین نتانیاهو به آمریکا آمد و با سخنرانی در جلسه مشترک کنگره و سنای آمریکا کوشش کرد از برجام جلوگیری کند، و در حالیکه اکثریت عظیم دموکرات‌ها اینکار را خنجر زدن به آقای اوباما تلقی‌ کردند، بلومبرگ از نتانیاهو حمایت کرد. مضحک اینجاست که حال همان بلومبرگ در تبلیغات خود چند جمله از آقای اوباما را پخش می‌کند که در آن آقای اوباما از بلومبرگ بخاطر مواضع او در مورد بیمه بهداشت تمجید می‌کند. در سال ۲۰۱۴ که اسرائیل به غزه حملات شدیدی کرد که منجر به کشته شدن حدود ۲۳۰۰ نفر شد، از جمله صد‌ها کودک و نوجوان، بلومبرگ کوشش نمود آنها را “توجیه کند.”

امید رهبری حزب دموکرات به چنین شخصی‌ است. وقتی‌ مینویسم “رهبری فاسد حزب دموکرات” – رهبری که حاضر است برای جلوگیری از پیروزی سناتور سندرز هر کاری بکند که شکاف‌های موجود در حزب را عمیق تر خواهد کرد و منجر به پیروزی ترامپ خواهد شد – به همین دلیل است.

محمد سهیمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.