آشوب در فضای جامعه، با کتمان یک واقعیت

در یک جامعه استبداد زده، مردم عموماً به همه چیز شک و تردید دارند و تلاش می کنند همه چیز رو به چالش بکشند
در این کشورها، حاشیه همیشه از متن پر رنگ تر و شدت بحران ها هر روز گسترده تر است. مردم از آنجایی که نمی توانند به واقعیت دست پیدا کنند، شروع به گمانه زنی های به دور از واقعیت می کنند. در این شرایط شیعات همیشه از واقعیت پیشی می گیرد و تشخیص سره از ناسره اگر نگویم غیرممکن بلکه بسیار دشوار می شود.
البته این همان آتشی است که حکومت خود آن را افروخته و حال امروز به همان آتش خود نیز می سوزد

چراکه اگر حکومت با مردم در طول این چهل سال اخیر صادق و رو راست نبود و حتی در این مورد اخیر هم باز همچون گذشته تلاش کرد تا واقعیت را کتمان کند. حکومت اگر در ساعت های نخست شفاف سازی می کرد، امروز مردم اینگونه به نظام جمهوری اسلامی بی اعتماد نمی شدند، که بخواهند هیجانی عمل کنند و از سوی دیگر دشمنان ایران هم بخواهند از این فرصت از آب گِل آلود ماهی بگیرند.اگر رسانه مستقل و جریان آزاد اطلاعات در جریان بود، بی مقدار هایی همچون دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا که همگان بر متخاصم بودن او با ایران اتفاق نظر دارند، نمی توانست برای ایران اشک تمساح بریزد و توئیت فارسی منتشر کند. گویی مردم توئیت پیشن این دشمن قسم خورده ایران را فراموش کرده اند که گفته بود: «۵۲ نقطه حساس ایران را بمباران خواهد کرد که از جمله مراکز فرهنگی ایران شامل این بمباران است».

حال با شدت گرفتن مباحث علل سقوط این هواپیمای مسافربری شرکت اوکراینی، بسیاری از کارشناسان مستقل هوایی و نظامی و برخی خبرگزاری های بین المللی اثبات کردند که این سقوط، مصداق یک جنگ نامتقارن الکترونیک است که دولت امریکا با هک سیستم های راداری ایران باعث شده اند تا سیستم پدافند نظامی ایران به صورت غیر عمدی و بصورت کاملا سهوی هواپیمای مسافربری خود را ساقط کند، اما اقناع این موضوع برای مردم امروز کمتر کسی را مجاب می کند.

از این رو ایران در اقدامی شاید دیر ولی شایسته از کشورهای دیگر درخواست کرده که این موضوع را پیگیری کند و در روزهای آتی یک گروه پنجاه نفری از کارشناسان اوکراین و کارشناسانی از کانادا به ایران آمده و خواهند آمد و همچنین قرار است محتوای جعبه سیاه هواپیما هم در حضور سایر قدرت ها با دقت بررسی شود.( البته آمریکا و کانادا نرم افزار آنالیز جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی رو نمیفرستد).
از سوی دیگر آنچه در اخبار منتشر شده حکایت از آن دارد که چون کشور قطر بزرگترین مرکز هوایی دولت امریکا در منطقه است و هواپیمای امریکایی که جنگ الکترونیک را بر علیه سیستم راداری پدافند ایران انجام داده از پایگاه این کشور برخواسته، دولت قطر حاضر به پرداخت کامل غرامت ها این هواپیما و مسافرینش شده است که این خبر هنوز از سوی مقامات دو کشور رسماً تایید نشده ولی حضور مقامات ارشد قطر با یک هئیت بلند پایه در ایران، درستی این موضوع را کم یا بیش تایید می کند.

با این توضیحات و نشانه هایی که وجود دارد شاید روایت حکومت درست باشد و این وسط حکومت واقعا بی تقصیر باشد(که یقینن در مورد اصابت قراردادن هواپیما هیچ عمدی نبوده است) اما انقدر طی این سال ها حکومت خبرنگاران داخلی محدود و رسانه ها مستقل سانسور شده اند که متاسفانه جریان رسانه ای به دست شبکه های فارسی زبانی همچون تلویزیون سعودی ایران اینترنشنال و شبکه کذایی منو تو و .. افتاده است. این شبکه ها نیز تنها تلاش می کنند با حاشیه سازی، ایجاد شک و تردید، تهییج افکار عمومی و .. مردم را به سمت اهداف شوم خود پیش ببرند. با انحراف افکار عمومی و به حاشیه بردن اتفاقات اخیر مردم را گمراه کنند. چراکه برای انها هیچ اهمیتی ندارد در داخل ایران چه می گذرد و جامعه به چه سمت و سویی حرکت می کنند ویا چه فشار روانی بر مردم وارد می شود بلکه آنها تنها به دنبال مقاصد شوم خودشان هستند. نمونه عینی آن را می توان در اتفاقات ابان ماه به روشنی دید که این شبکه ها، از کشته شدن پویا بختیاری و سایرین چه بهره برداری گسترده که انجام ندادند و بعد از سواستفاده رسانه ای خود بطور کل موضوع را خاتمه و به سراغ موضوعات دیگر رفتند و حال امروز هیچ سخنی از این کشته شده ها و دستگیر شده ها در شبکه های کذایی آنها به زبان نمی آید. به بیان دیگر مردم و فضای روانی ایران بازیچه این رسانه ها شده است.

در شرایط کنونی از آنجایی که هر حرکت غیر مسئولانه و نشر و انتشار اخبار های دروغین و فضا سازی و دامن زدن به جنگ روانی دشمن، گناه نابخشودنی است که تنها دود آن به چشم ما مردم ایران خواهد رفت. اگر اپوزیسیون تقلبی و آلت دست غرب دلسوز ما بودند هیچ گاه برای تحریم، بمباران و جنگ و …. با شوق و اشتیاق کف و سوت نمی زدند.

براین اساس شرایط کنونی ایران به گونه ای است که باید به دور از هر گونه پیش داوری و جنجال، بکوشیم نخست آرامش خودمان و جامعه را حفظ کنیم و همچنین با پذیرش واقعیت و شرایط حساس کشور هر آنچه که باشد تن دهیم تا در یک فضای آرام دلایل و عوامل و حتی مسببین این سقوط تاسفبار را محاکمه و به سرانجام برسانیم.

محمد معین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.