قاسم سلیمانی قربانی خیانت شد،نه قدرت آمریکا!؟


در طول تاریخ اگر مرور کنیم مهمترین فاکتور و عامل برتری یک گروه ،یک کشور در جنگها توان نفوذ در سطوح عالی رتبه و امکان دسترسی به اطلاعات فوق محرمانه گروه رقیب به شمار می رود.
اینکه می گویم نفوذ در بین فرماندهان ارشد و جاسوسی یک برنده برای یکی از طرفین جنگ درصد موفقیت آنها را به شکل قابل ملاحظه ایی ارتقاء می دهد دلیل آن نمی شود از نیروهای سوار نظام،تجهیزات و ادوات نظامی پیاده و هوایی هردو گروه به آسانی بگذریم که هر مورد با توجه به شرایط استراتژیک و منطقه مورد نظر حائز اهمیت می باشد!؟
ترور قاسم سلیمانی دقیقا همان فاکتور نخست و قابل بحث در این نوشتار است که می تواند گوشه ایی از این اقدام آمریکا را در منطقه روشن نماید.
آمریکا سالهاست در بازی سیاست که روی پرده برای سرگرم کردن افکار عمومی نمایش می دهد بنام برقراری صلح و امنیت در خاورمیانه به دنبال اهداف توسعه طلبانه خود (برداشت نفت و گاز)می باشند و در این میان امثال قاسم سلیمانی مانعی بزرگ برای دستیابی به این اهداف بشمار می رود!؟
بنابراین آمریکایی ها زمانیکه دیدند فرمانده سپاه قدس ایران می تواند مزاحمت هایی برای اهداف شان باشد در صدد ترور و از میان برداشتن او مبادرت ورزیدند،اما تمام این علمیات های تعقیب ، کمین و رصد کردن ها در سوریه و عراق سالها بی نتیجه بود.
بهترین و کاربردی ترین راه همان چیزی بود که بامداد جمعه گذشته رخ داد و یقینا فرد و یا افرادی که زمان و محل موقعیت قاسم سلیمانی ، ابو المهندس و همراهان آنها را گرای دقیق داده بودند از مدتها پیش این همکاری را آغاز کرده بودند و در ازای این خدمت بزرگ پاداش خوبی را دریافت کرده اند!؟
اما سوال اصلی اینجاست که فرد یا افراد نفوذی در میان مقامات کشته شده از عراق یا ایران بوده اند هنوز بطور دقیق مشخص نیست و گذر زمان آن را آشکار خواهد کرد!؟
هر آنچه که هست مقامات رژیم ایران در خلال با عراق هم پیمان امروز و دشمن دیروز تجربه تلخ و ناگوار جاسوسی را دارند!؟
در طول هشت سال جنگ شاید مهلک ترین ضربه را ایران در عملیات کربلای پنج از همین ترفند خورد که ماحصل حماقت و خودسری محسن رضایی و هاشمی رفسنجانی تلفاتی بالغ بر شش هزار کشته و هفت هزار برای ایران به بار آورد!؟


این نمونه بزرگ در تاریخ معاصر بوده است که عراقی که پنجاه و دو کشور را همراه خود داشت و با این حجم عظیم حمایت همه جانبه می بایست روی کاغذ و بنا به ادعای صدام حسین در روز نخست تجاوز به ایران هفته آینده در تهران خواهیم بود به جنگی فرسایشی بدل شد و تنها در موقعیت هایی که جاسوسی و فروش اطلاعات ،نقشه عملیات ها توسط نیروهای نفوذی انجام می شد کفه ترازو به سمت عراق و متحدان اش سنگینی می کرد!؟


آمریکایی ها هم این روزها که سرمست از کشته شدن فرمانده سپاه قدس هستند بایست این را بدانند اگر در شرایط و موقعیت برابر با رژیم ایران (دست پختی که سال پنجاه و هفت خودشان به ایران فرستادند اما خمینی ورق بازی را برگرداند)قرار داشتند و جاسوس کارش را انجام نمی داد چندین سال دیگر هم پهباد نقطه زن سرگردان نمی توانست فرمانده سپاه قدس را از معادله منطقه ایی آمریکا بردارد.
جنگ سرد و جنگ با پیشرفته ترین تجهیزات تفاوت مهم آن در جاسوس خوب داشتن و دسترسی به اطلاعات سری در پیروزی حرف نخست را می زند!؟

حمید جباری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.