برگ جدیدی از اعدام های سال ۶۷

افشاگری اخیر احمد منتظری در دهمین سالگرد وفات ایت الله منتظری چراغ دیگری در این پرونده مبهوم و رمز الود «اعدام های تابستان ۱۳۶۷» روشن کرد. سند قبلی یک فایل صوتی بود که جنجال بسیاری بپا کرد. در این فایل صوتی ایت الله منتظری به صراحت مخالفت خود را به اعدام ها با هیئت مرگ در میان می گذارد. حاضران در این جلسه ابراهیم رئیسی, حسینعلی نیری, مرتضی اشراقی و مصطفی پور محمدی هستند. وی می گوید:«شما می دانید که منافقین بسیاری از بزرگان ما را شهید کردند و حتی پسر مرا نیز کشتند. هیچکدام از اینها خویشاوند من نیستند ولی مع الذالک انچه مهم است ابروی اسلام و انقلاب است که در خطر است. بنظر من بزرگترین جنایت در تاریخ جمهوری اسلامی همین کار است و در اینده شما را جزو جنایتکاران در تاریخ می نویسند.»

انچه که مسلم است  ایت الله خمینی بعد از سکته ناقص در سال ۱۳۶۵ دیگر توان اداره امور کشور و حتی جبهه های جنگ را نداشت. او در سال اخر عمرش حتی یکبار هم سخنرانی نکرد و در مجلس عمومی حضور نیافت که می توان حدس زد از کهولت سن و بیماری بوده باشد. اما ان بیانیه ها را واقعا چه کسی از بیت او با امضای وی منتشر می کرد؟ پاسخ روشن است احمد خمینی که نیم نگاهی هم به جانشینی پدر داشت و کینه عجیبی نسبت به زندانیان سیاسی خصوصا اعضای سازمان مجاهدین. بیانیه های اخر بیت خمینی ابدا با ادبیات قبلی وی شباهت ندارد مثلا در معروفترین انان، ایت الله منتظری را به کجروی از راه اسلام! متهم کرده و وی را از مقام قائم مقامی رهبری خلع کرده که واقعا حیرت انگیز است و هیچ کجا مطلقا چنین ادبیاتی از ایت الله خمینی علیه منتظری در قبل از ان وجود ندارد.

در جای از نوار صوتی ایت الله منتظری ادعا می کند «که این پروسه اعدام ها مطلقا ربطی به حمله اخیر مجاهدین ندارد و این برنامه ای است که احمد خمینی به همراه وزارت اطلاعات از سالها قبل طراحی کرده بودند. احمد خمینی معتقد بود که تمام اعضای مجاهدین باید اعدام شوند از سران سازمان تا اعضای معمولی تا انکه روزنامه چاپ و پخش می کند.»

به گفته احمد منتظری: “آن فایل بعدی، دی ماه، اصلش پرخاش آقای منتظری با آن چهار نفر است، که می گوید چرا من مساله ای با این اهمیت را گفتم بروید با آقای خمینی صحبت کنید اما شما رفتید با. خیلی این را تاکید می کنند، که آنها می‌گویند ما راهی غیر از این نداریم” . احمد صحبت کردید

وی می افزاید: “یعنی کاملا مشخص است که اینها بعد از این همه رفته اند به احمد آقای خمینی گفته اند آقای منتظری این جوری گفت، او هم گفته نه، بروید ادامه بدهید.” مشخص نیست که احمد خمینی پس از در میان گذاشتن موضوع با آیت الله خمینی خواستار ادامه اعدام ها شده یا اساسا نیازی به گفتگو با پدر خود ندیده است.

حال باید صبر کرد تا فایل جدید منتشر شود تا این موضوع مهم “اعدام ها سال ۶۷″ و نقش احمد خمینی در ان نیز روشن شود. خود ایت الله تعداد اعدامی ها را مابین ۲۵۰۰ تا ۳۵۰۰ نفر اعلام کرده است. زندانیان را که حکم گرفته بودند مثلا ۷ یا ۱۲ سال را دوباره با چند سوال ساده که ایا ” سر موضع” هستی یا خیر به اعدام محکوم می کردند.

نیما عیسی پور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.