“رسالت انسان سفید پوست”

اوج نژادپرستی اروپاییان نه در دوران فاشیسم بلکه دوران امپریالیسم است. که در ان {Racism} یا نژاد پرستی به حد اعلا خود رسید. تاریخ جهان به یاد ندارد این مقدار تحقیر جوامع و ملتهای دیگر و توهین به آنها به سبب دین، مذهب، سنتها و فرهنگ هایشان را. در کاریکاتور بالا شخصیت (عمو سام) که نماد ایالات متحده امریکا و (جان بول) نماد امپراطوری بریتانیای کبیر شناخته می شوند را می بینیم که به زعم خودشان اقوام پست تر یا عقب مانده را بزور و با دشواری به سمت “تمدن” می برند!

امپریالیسم

به دوره ای از تاریخ گفته می شود که از سال ۱۸۷۰ اغاز شد. سران استعمار و قدرتهای بزرگ جهان در کنفرانس برلین تصمیم گرفتند قاره افریقا را بین خود تقسیم کنند. تا جایی که  تا سال ۱۹۱۴ در آفریقا تنها اتیوپی یک کشور مستقل محسوب می شد و لیبریا که کشوری تازه تاسیس بود که آمریکایی ها برای بردگان آزاد شده پیشین خود ایجاد کرده بودند. ماداگاسکار، قسمت عمده غرب آفریقا و الجزایر به فرانسه. مصر، سودان ، کنیا و نیجریه به بریتانیا. کامرون به آلمان لیبی به ایتالیا و کنگو به بلژیک رسید.

The white man`s burden

رسالت نژاد سفید عنوان شعری است از« رودیارد کیپلینگ» روزنامه نگار انگلیسی که برای اروپایی ها رسالتی را از جانب خدا ترسیم می کند که انها در قبال نژادها و ملیتهای پست تر از خود دارند. آنها می بایست چینی ها، هندی ها، کوبایی ها و کلا آمریکای لاتین، چینی ها و زولو ها ( سیاهان افریقایی) را به تمدن برسانند و تمام این پروسه نیز زیر نظر و قضاوت خداوند هستند! امپریالیسم دین و فرهنگ خود را برتر می دانست و بدنبال گسترش ان بود.  در این راه هزاران کشیش و راهبه را روانه مستعمرات کردند تا انها را به مسیحیت دعوت کنند و فرهنگ غربی را جایگزین فرهنگ ابا و اجدادی انها کنند.  اروپائیان می خواستند این اقوام بدوی را از شر بربریسم، آدم خواری، جهل، خرافه پرستی ، نادانی، بردگی، وحشیگری، ظلم و فساد و نهایتا عقب ماندگی تاریخی نجات داده و به تمدن برسانند! اما در نهایت این خود امپریالیستها بودند که با وحشیگری مثال نزدنی به جان هم افتادند. در جنگ جهانی اول  بیش از ۲۰ میلیون کشته بر جای گذاشتند و میلیونها نفر زخمی و اواره گشتند و صدها شهر با خاک یکسان شدند.

نیما عیسی پور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.