پایان عمق استراتژیکی ایران در سواحل مدیترانه

نیرو های ایران در سکوت کامل تن به عقب نشینی دادند. از بیش از ده هزار نیروی های وابسته به سپاه قدس در سوریه تعداد یک /چهارم آن بجا مانده اند و بقیه از منطقه خارج شده اند.

طبق برآورد سازمان اطلاعات ارتش اسرائیل شمار ۲۳۰۰  تا ۲۵۰۰ تن از نیروهای وابسته به سپاه قدس که اکثریت آنان از دیگر کشور های  شیعه مذهب می آیند همگی از پایگاه الکسوه در ۱۵ کیلومتری جنوب دمشق و در  کمتر از ۶۰ کیلومتری ارتفاعات جولان به پایگاه در حال تاسیس امام علی در منطقه ابوکمال به فاصله تاکتیکی  533 کیلومتر دور تر از دمشق و در نزدیکی مرز مشترک سوریه و عراق منتقل شده اند.

ایران سعی کرده از پایگاه آمریکایی التنف ،  مستقر در خاک عراق ۱۰۰ کیلومتر دور تر شود و در شرقی ترین مرز سوریه و عراق عقب نشینی کند.

پایگاه نظامی آمریکا در التنف هم اکنون ۳۶۰ کیلومتر با پایگاه امام علی در ابوکمال فاصله تاکتیکی دارد.

ایران قصد دارد در پایگاه امام علی در ابوکمال یک پایگاه پهپاد ایجاد کند و در صورت امکان پناهگاه های زیر زمینی و بتونی  برای نگهداری موشک ایجاد نماید .

ایران این سیاست و استراتژی جدید را بی شک با توافق و زیر فشار  روسیه اتخاذ کرده است.

اوضاع بشدت خراب اقتصادی ایران نیز مزید بر علت بوده است.

به گفته رسانه های روسیه ، ایران تا چند روز پیش اجازه دفاع از نیرو های خود را در برابر حملات اسرآئیل را  نداشت.

پس از  این عقب نشینی روس ها به ایران اجازه دادند در برابر  حملات هوایی اسرائیل علیه نیرو های خود  بر فراز پایگاه امام علی دفاع کند.

روس ها  برد ضد موشک های باور -۳ ایران را حداکثر میان ۲۰۰  تا ۳۰۰ کیلومتر تعیین کردند تا ایران تنها برآی دفاع پیرامون استحکامات خود از آن  استفاده کند و به مرز های اسرائیل و پایگاه التنف آمریکا در مرز عراق و سوریه نرسد.

هفته کذشته وزیر دفاع آسرآئیل تهدید کرد ، سوریه را ویتنام ایران خواهد کرد.

این فرصتی برای ایران در مذاکرات محرمانه ای که میان آمریکا و ایران در حال انجام است، عدم دشمنی جدی خود با اسرائیل را بطور پنهانی نشان دهد.

چندی پیش شخصی به نام سردار مرتضی قربانی گفته بود که ؛ اسرائیل اگر مرتکب کوچکترین خطایی شود از همان لبنان تل آویو را با خاک یکسان می کنیم.

این سخنان باعث اعتراض چند مقام لبنانی و الیاس بوصعب وزیر دفاع لبنان شد.

جمال الحراج، وزیر اطلاع رسانی لبنان گفت ؛ جمهوری اسلامی ایران هر گونه که دوست دارمی تواند از خود دفاع کند ، اما لبنان صندوق پستی سپاه پاسداران میدان جولان دادن آن و دیگر خارجی ها نیست.

بی درنگ سردار رمضان شریف سخنگوی سپاه پاسداران اعلام کرد سخنان مرتضی قربانی تحریف شده است.

فرامرز دادرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.