اعتراض بر سر بنزین و کنترل امنیتی

اعتراضات اخیر در مورد سه برابر شدن قیمت بنزین به نظر می رسد جدای از حق اعتراض مردم به وضعیت نابسامان کنونی.
اول: دستگاه های امنیتی رژیم فضای سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور را آنالیز نموده و از قبل علم به این داشته اند که کشور آبستن حوادث خواهد شد. اما این حوادث و اعتراض ها در غیاب آلترناتیو کور خواهد بود و در کنترل نیروهای امنیتی.

دوم: اردوغان چندی قبل اعلام کرده بود که دست بیگانگان در اعتراضات عراق در کار بوده و شلوغی ها به ایران کشیده خواهد شد. اخیرا پمپئو و دولت امریکا هم اعلام کرده اند که پشت مردم ایران قرار گرفته و تحریم ها ایران را آشوب خواهد کرد.

سوم: رژیم پیشاپیش قبل از اعتراضات علیه کلیت رژیم با سه برابر کردن قیمت بنزین معترضان را به خیابان آورده است تا به همه دنیا بگوید اعتراضات علیه کلیت رژیم نبوده بلکه مانند لبنان و شیلی و فرانسه اعتراضات اقتصادی است.

چهارم: در رسانه های خارجی سرشناس هم صحبت از اعتراض به قیمت بنزین است نه اعتراض به تمامیت رژیم. در نتیجه رژیم با توجه به مسائل سرکوب جلیقه زرد های فرانسه و کور شدن برخی معترضان و غیره راحت میتواند معترضان را سرکوب نماید و به دنیا بگوید طبیعی است.

پنجم: با سه برابر کردن قیمت بنزین بخشی از این درآمد به داخل خزانه دولت رفته و قاچاق بنزین کمتر خواهد شد. این در آمد بخشی به حساب یارانه ها ریخته خواهد شد.

ششم: ریختن یارانه ها به جساب بخشی از جامعه منتج به این خواهد شد که برخی از جامعه در برابر برخی دیگر از جامعه قرار گرفته و حتی برخی از معترضان با گرفتن اولین یارانه به خانه رفته و فحش را تقدیم معترضین نمایند.

هفتم: اعتراض هایی که قرار بود علیه کلیت رژیم روی دهد با این اعتراضات کنترل شده رژیم به یک سوپاپ اطمینان تبدیل شده و شکست چنین اعتراض کنترل شده ای باعث شکست اعتراضات و نا امیدی مردم شده و در نتیجه اعتراض اصلی علیه کلیت رژیم که با کارشناسی نهادهای امنیتی چنی بعد رخ میداد دیگر رخ نخواهد داد.

مازیار شکوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.