منزل هفت طبقه اشرف پهلوی در نیویورک برای فروش در مارکت گذاشته شد

از ۱۲ تا ۱۶ اکتبر ۱۹۷۱، ۲۰ تا ۲۴ مهر ۱۳۵۰، یعنی‌ دقیقا ۴۸ سال قبل، محمد رضا شاه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی را در تخت جمشید برگزار کرد که در آن سران و مقامات عالیرتبه ۶۹ کشور جهان شرکت داشتند. هزینه کل این مراسم، از خود جشن‌ها گرفته تا بنا‌های یادبود آن، چیزی بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ میلیون دلار بود که رقم عظیمی‌ است، بخصوص برای آن زمان. سران کاا مقامات کشور‌ها خوردند، نوشیدند، رقصیدند، و کار‌های دیگر.

۴۸ سال بعد، هفته پیش، اعلام شد که آپارتمان، یا منزل شهری Townhouse هفت طبقه اشرف پهلوی در ناحیه منهتن نیویورک [با ۱۰ اتاق خواب و ۹ حمام، با زیربنای ۱۲،۲۶۰ فوت مربع، حدود ۱،۱۰۰ متر مربع] به فروش خواهد رفت. قیمت درخواستی؟ ۱۷.۹ میلیون دلار [قابل شما را هم نداره!]. این منزل را اشرف پهلوی سالها قبل از انقلاب خریداری کرده بود، و بعد از آنکه با شروع انقلاب از ایران خارج شد، یکی‌ از جاهایی بود که در آنجا زندگی‌ میکرد [جاهای دیگر منازل او در پاریس و مونت کارلو بودند، و او حال در مونت کارلو دفن است]. دکتر عباس میلانی در کتاب خود درباره شاه مینویسد که اشرف پهلوی در زمان انقلاب حدود سه میلیارد دلار پول از ایران خارج کرد — چیزی معادل ۱۲.۱ میلیارد دلار کنونی – و خواهر او شمس پهلوی حدود دو میلیارد دلار، چیزی معادل ۸.۱ میلیارد دلار کنونی. این منزل در حال حاضر متعلق به شرکتی است به نام Wansdown با مدیریت شخصی‌ به نام غلامرضا گلسرخ، که قبلا منشی‌ خصوصی و شخصی‌ اشرف پهلوی بود.

جالب است که این شرکت چندین شاکی‌ دارد، و به همین دلیل برای جلوگیری از پول دادن به شاکیان خود در دادگاه اعلام ورشکستگی نموده است. یکی‌ از شاکیان خانم آزاده آذری، ۷۱ ساله، میباشد که گویا قبلا برای ۴۹ سال ندیمه اشرف بود، و حال حقوق بازنشستگی می‌خواهد. با حکم دادگاه شرکت Wansdown باید به ایشان ۲.۷ میلیون دلار بدهد. شاکی‌ دیگر کامران عباس-وحید نوه اشرف است که به دادگاه شکایت کرده است که شرکت Wansdown در سالهای پایانی عمر اشرف که الزهایمر داشت از او سو استفاده‌های مالی‌ کرده است. به همین دلیل است که این شرکت اعلام ورشکستگی نموده است.

بر طبق خاطرات امیر اسد الله علم، وزیر دربار شاه و نزدیکترین فرد به او، در سال ۱۳۵۵ فقط سه درصد روستا‌های ایران دارای آب اشامیدنی پاک و برق بودند، ولی‌ خواهران شاه کمتر از دو سال بعد ۵ میلیارد دلار، معادل ۲۰ میلیارد دلار کنونی را از ایران خارج کردند. بر طبق کتاب دکتر میلانی خود شاه دستکم یک میلیارد دلار از ایران پول خارج کرد. این در حالی‌ بود که وقتی‌ که در اسفند ۱۲۹۹ کودتای انگلیسی‌ سید ضیا الدین طباطبایی و رضا خان سواد کوهی پیروز شد، رضا خان آه نداشت با ناله سودا کند. انوقت سلطنت طلبان میپرسند که چرا انقلاب شد.

محمد سهیمی

@bakhtare

۱ دیدگاه

 1. Thomasbix گفت:

  Привет!
  Необыкновенно обалдеть какой сайт.

  Много приколов…
  На данном сайте Вы можете найти массу отзывов о компаниях
  Жми на сайт:

  https://werecommend.ru

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.