مناظره کاندید های حزب دموکرات- در چند جمله

اکنون الیزابت وارن، در نظر سنجی ها از جو بایدن سبقت گرفته و به رتبه اول رسیده است. برنی سندرز بخاطر حمله قلبی که ده روز پیش داشت (بعد از بایدن) در رتبه سوم قرار دارد.
این دوره مناظره که بوسیله خبرنگاران نیویورک تایمز و سی ان ان مدیریت شد، طبق همیشه به مسائل داخلی می پرداخت. در مورد حوزه سیاست خارجی، همگی تصمیم دولت ترامپ مبنی بر رهایی کرد ها محکوم کردند.
سیاست داخلی بیشتر اختلاف نظر روی برنامه بهداشت می چرخید. جناح مترقی حزب (سندرز و وارن) از برنامه کامل بهداشت عمومی حمایت می کنند، ولی جناح محافظه کار نقش بخش خصوصی را نگاه می دارد، چرا که نمی خواهد از حمایت مالی شرکت های خصوصی بیمه و بهداشت محروم بمانند. جناح چپ ( سندرز، و وارن) به درستی بر این باور اند که سود های کلان بخش خصوصی، برنامه بهداشت را پر هزینه می نماید.

جناح مترقی، برنامه مالیات بر انباشت ثروت (میلیاردرها) را نیز مطرح می کند که برای توسعه اجتماعی استفاده شود.

کاندید دیگر، خانم تولسی گابورد (نماینده مجلس از ایالت هاوایی) که بعنوان نظامی در عراق سابقه خدمت دارد، در نظر سنجی ها پائین است، ولی صحبت تکان دهنده ای در نقد سیاست خارجی امریکا ارائه کرد:

” این جنایت علیه کردهای سوریه، در نهایت نتیجه جنگ های دخالتگرانه امریکا در منطقه و سوریه است…این جنگطلبی در منطقه و سوریه، در حقیقت از طرف سیاستمداران هر دو حزب صورت گرفته … نظامیانی که مثل من علیه جنگ موضع می گیرند، مورد حمله و توهین رسانه هایی چون نیویورک تایمز و سی ان ان قرار گرفته اند…. بعضی از رسانه ها مدعی شده اند که من (تولسی گابورد)، عامل روس ها هستم … امریکا با مسلح کردن گروه هایی مثل القاعده، النصره و تحریر الشام، از تروریست ها در سوریه حمایت کرده است.”

در انتها، خانم تولسی گابورد از کاندید های دیگر پرسید که آیا شما علیه جنگ در منطقه و سوریه که این سطح نابودى به ارمغان آورده، اقدام خواهید کرد؟
خانم وارن در پاسخ گفت، بله ما باید از خاور میانه خارج شویم– ولی امروز دستگاه کمپین خانم وارن موضع خود را تصحیح کرد که حرف اش فقط در مورد سوریه بوده. از آنجا که وی نسبت به اسرائیل حساس است، نمی خواسته که لابی اسرائیل را تحریک نماید.
برنی سندرز موضع انتقادی نسبت به اسرائیل داشته است، و از نظر سیاست خارجی از خانم وارن بسیار مترقی تر است.

فرید مرجایی

@bakhtare

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.