کوشش راست افراطی آمریکا برای استفاده از تجزیه طلبان ایرانی

سه هفته پیش اجلاس سالانه مجمع عمومی‌ سازمان ملل در نیویورک برگزار شد. همزمان دو همایش نیز از طرف راست افراطی آمریکا و لابی اسرائیل نیز در نیویورک بود. گروه “اتحاد علیه ایران هسته ای” United Against Nuclear Iran, و یا UANI, همایشی برگزار کرد که در آن مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا، ران درمر سفیر اسرائیل در آمریکا، جان بولتون، و دیپلمات‌های عربستان و بحرین، شرکت داشتند که مطابق معمول در آن علیه ایران شعار دادند و تهدید کردند. ولی‌ روز قبل از این همایش جلسه دیگری بود که مارک والاس مدیر UANI سازمان دهی‌ کرده بود که در آن فرقه مجاهدین، شورای به اصطلاح مقاومت، و دو گروه دیگر فرقه، به همراه یک گروه تروریست ایرانی-عرب که در خوزستان بمب گذاری کرده است، و گروه‌های تجزیه طلب که هیچگونه پایگاه اجتماعی در ایران ندارند، و فقط دکانی هستند برای گرفتن پول، در آن شرکت داشتند. جالب است که گروهی که خودرا به “چریک‌های فدایی خلق” نسبت میداد نیز در آن شرکت داشت، و اینطور که گزارش شد، حتی فعالانی که در گذشته آبرویی داشتند، از جمله یک روزنامه نگار که حال برای خود یک وبسایت دارد که بخشی از بودجه آنرا وزارت خارجه آمریکا تامین می‌کند، نیز حضور داشتند.

هدف این همایش‌ها در راستای سیاست قدیمی‌ تجزیه ایران و خاور میانه به کشور‌های کوچک و ضعیف در امتداد خطوط قومی میباشد، چرا که این به سود غرب و اسرائیل است. این البته موضوع جدیدی نیست. در مقاله جدید من که امروز منتشر شد [لینک به آن در زیر است]، این موضوع را بطور مفصل توضیح داده و مرور کرده ام. همانطور که در این مقاله [و مقاله‌های گذشته] توضیح میدهم، این طرح‌ها دستکم از سال ۱۹۸۲ آغاز شد که در آن سال اودد ینون، استراتژیست حزب لیکود اسرائیل آنرا پیشنهاد کرد، و بعد ۱۰ سال بعد برنارد لوییس هم آنرا در مقاله‌ای در مجله فارین افیرز حمایت کرد. بعد از آن گروه‌های لابیگر دیگر در آمریکا دنبال آنرا گرفته ا‌ند. مقاله همچنین تاریخچه اقدامات تروریستی این گروه‌ها در ایران را در ۴۰ سال گذشته مرور می‌کند.

همانطور که در پایان مقاله مینویسم، این کوشش‌ها بیهوده هستند، و فقط باعث خونریزی میشوند، ایران، به همت همه شهروندان آن، متحد و یکپارچه باقی‌ خواهد ماند، و در ایران دموکراتیک آینده هیچگونه تبعیض علیه شهروندان، مستقل از قومیت، جنسیت، مذهب و افکار وجود نخواهد داشت.

پاینده باد ایران.

محمد سهیمی

@bakhtare

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.