حمله هیلری کلینتن به تولسی گبرد، کاندیدای ضد جنگ، و پاسخ ایشان

هنوز چهار ماه به اولین انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری در ایالت آیووا باقی‌ مانده است، و من یکی‌ قصد نداشتم درباره این موضوع پستی داشته باشم تا به اصطلاح “تنور” انتخابات گرم شود. ولی‌ حمله امروز خانم هیلری کلینتن، کاندیدای شکست خورده حزب دموکرات در انتخابات سال ۲۰۱۶ به خانم تولسی گبرد Tulsi Gabbard, کاندیدای ضد جنگ و ضد سیاست “تغییر رژیم” از طریق مداخله نظامی، نظر من را تغییر داد. به گمان من این فقط یک حمله تصادفی‌ نبود، بلکه کلینتن قصد دارد با ایجاد جنجال نظر‌ها را به طرف خود جلب کرده تا در زمان “مناسب” باردیگر وارد انتخابات شود. او و همسرش بیل دست از سر مردم این مملکت برنمیدارند.

در یک مصاحبه با آقای دیوید پلوف David Plouffe, یکی‌ از مشاوران سابق آقای اوباما، کلینتن بدون اینکه نامی‌ از کسی‌ ببرد چنین گفت، “من چیزی را پیش بینی‌ نمیکنم، ولی‌ فکر می‌کنم که آنها [روسیه] شخصی‌ [خانم گبرد] که در حال حاضر در انتخابات مقدماتی حزب دموکرات حضور دارد را دنبال میکنند، و مشغول اراستن او هستند تا بعنوان کاندیدای سوم [مستقل] در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کند.” همه بلافاصله میدانستند که مقصود خانم کلینتن خانم گبرد است. به زبان دیگر، کلینتن خانم گبرد را متهم کرد که کاندیدای روسیه در انتخابات است.

ولی‌ به نظر می‌رسد که از نظر خانم کلینتن گناه نابخشودنی خانم گبرد این است که ایشان در سال ۲۰۱۶ از سمت معاون دبیر کل کمیته ملی‌ حزب دموکرات آمریکا استعفا داد و رسما از سناتور برنی سندرز در انتخابات حمایت کرد. در عین حال، کلینتن یکی از جنگ طلب‌ترین شخصیت‌های سیاسی آمریکا است. او نقش مهمی‌ در کودتای هندوراس در سال ۲۰۰۹ داشت که رئیس جمهور قانونی آن کشور را سرنگون نمود. او از جنگ در عراق حمایت کرد، و بر طبق گفته آقای اوباما او بود که به مداخله در لیبی‌ اصرار داشت و کشور‌های اروپایی را “متقأعد” نمود که در حمله لیبی‌ شرکت کنند. او همچنین یکبار ایران را تهدید به نابودی نمود، و بعد از کشته شدن مرحوم مممر قذافی با تقلید از جولیوس سزار و گفتن “ما آمدیم؛ ما دیدیم، او [مرحوم قذافی] مرد” از کشته شدن او ابراز شادمانی کرد. او و شوهرش همچنین به شدت حامی‌ اسرائیل هستند.

کلینتن هنوز این موضوع را درک نکرده است که دلیل باخت او در سال ۲۰۱۶ روسیه نبود، بلکه بد بودن او بعنوان یک کانیدا بود. او آنقدر مواضع خودرا در طول سالها تغییر داده است که در سال ۲۰۱۶ شصت و دو درصد مردم آمریکا نسبت به او نظر منفی‌ داشتند.

خانم گبرد هم پاسخ بسیار محکمی به کلینتن داد. ایشان در توییت خود نوشت، “عالی‌! سپاسگزارم هیلری کلینتن، ملکه جنگ طلبان، تجسم فساد، و مظهر پوسیده شدنی که گریبان حزب دموکرات را برای مدتی‌ طولانی گرفته است [که] سرانجام از پشت پرده بیرون آمدی [تا صریحا به من حمله کنی‌]. از همان روزی که من کاندیداتوری خودرا اعلام کردم، کوشش هماهنگ شده‌ای وجود داشته است که شهرت [و اعتبار] من را نابود کند. ما همیشه در این فکر بودیم که چه کسانی پشت این [حملات] هستند و چرا. حال میدانیم. همیشه این تو بودی که از طریق نمایندگان [هوادار خود] و متحدین قدرتمند خود در رسانه‌های متعلق به شرکت‌های بزرگ و ماشین جنگ از تهدید من [بعنوان یک صلحجو علیه خود] وحشت داشتی. حال روشن شده است که انتخابات مقدماتی در حقیقت بین من و تو میباشد. مذبوحانه پشت هواداران خود پنهان نشو؛ مستقیما وارد انتخابات شو.”

من به خانم گبرد انتقاد زیاد دارم، بخصوص در رابطه با اسلام و اینکه ایشان به هندو‌های متعصب نزدیک است. ولی‌ مواضع ضد جنگ ایشان به گمان من بسیار ستودنی هستند. در همین جا نیز نظر خودرا درباره کلینتن اعلام می‌کنم: من تحت هیچ شرایطی به او رای نخواهم داد. من هرگز شخصی‌ را که ایران عزیز من را به نابودی تهدید کند نخواهم بخشید.

محمد سهیمی

@bakhtare

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.