لبخند تلخ یک نژادپرست

در روز  عید قربان که جزو بزرگترین عید مسلمین است.

   «بروم» ۲۱  ساله با چند اسلحه از جمله شاتگان به مسجد النور در شهر  «فیلیپ منشهاوس» در ۲۰ کیلومتری شهر اسلو پایتخت نروژ حمله کرد که پلیس این حمله را اقدامی تروریستی قلمداد کرد. وی از مسیحیان نژادپرست است که در شبکه های اجتماعی به صراحت از اقدام چند ماه قبل که به ۲ مسجد در کرایست چرچ نیوزلند اتفاق افتاده بود و نیز کشتار تعدادی از لاتین تبارها در شهر ال پاسو حمایت کرده بود .مهاجم ان حملات هم رویکردی راست افراطی داشتند و جزو سفیدپوستان افراطی بحساب می امد. ان حمله نیوزلند دست کم ۵۰ کشته  به همراه داشت. فیلیپ رویکردی ضد مهاجر داشته و در نزدیکی همین مسجد ساکن بود. روز حمله او با لباس نظامی همراه با کلاه کاسکت که دوربینی بدان متصل بود و وقایع را ثبت میکرد قصد یک حمله فجیع را داشت او  روبه رو شد.

«محمد رفیق» تمام شیشه های مسجد را برگبار بست که با اقدام شجاعانه محمد رفیق یک افسر ۶۵ ساله و  بازنشسته نیروی هوایی پاکستان است که در اقدامی قهرمانانه به فرد مهاجم نزدیک و اورا خلع سلاح می کند و او بود که قبل از رسیدن نیروهای امنیتی مانع یک فاجعه با ابعاد بسیار بزرگتر شد. او جراحت کمی برداشته ولی خوشبختانه مشکلش جدی نبوده. ساعتی پس از این حمله پلیس در جستجوی خانه مهاجم جسد خواهر ناتنی ۱۷ساله او که اسیایی تبار بود را کشف می کند که به احتمال زیاد کار خود وی است.

بدلیل ممنوعیت مصاحبه و ۴هفته قرنطینه وی توسط پلیس هنوز انگیزه وی مشخص نیست ولی وی کارش را وحشتناک ولی لازم دانسته. او در دادگاه لبخندی هم بر لب داشت که نشان می دهد که نه تنها نادم نیست بلکه افتخار هم به عمل خود می کند.

نیما عیسی پور

@bakhtare

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.