پیرامون سفر اخیر ترامپ به بریتانیا

چندین عامل مهم اخیر، رابطه دولت امریکا و کشور انگلیس را در پرتو جدیدی قرار داده است: ظهور پوپولیسم راست، جایگاه اقتصادی/تکنولوژی چین، تکلیف ناتمام برگزیت و شکل اتحادیه اروپا.
(مساله برجام و ایران مذاکره می شود، ولی باعث شکاف امپریالیستی آتلانتیک نخواهد شد).

از آنجا که در دو هفته آینده، ترزا می از دولت کناره گیری خواهد کرد، در سفر اخیرش به انگلیس، ترامپ صحبتی با بوریس جانسون (حزب محافظه کار، نئولیبرال حامی برگزیت) و نایجل فاراژ (راست پوپولیست، حامی برگزیت) داشت.

تظاهرات وسیع مردمی علیه ویزیت ترامپ در لندن، وی را به عنوان چهره و سمبل راست جهانی معرفی می کرد.
ترامپ که مادرش مهاجر اسکاتلندی به امریکا بود (ارزش های تواضع پروتستانی را به ارث نبرده—این خصوصیت برای بخشی از جامعه نوعی ناهنجاری فرهنگی تعبیر می شود، در صورتیکه راست نژاد پرست، آن خصوصیت شخصیتی را می ستاید). در این ویزیت یکبار دیگر ترامپ به شهردار مسلمان لندن حملاتی کرد. این رفتار سیگنال به طبقه کارگر سفید پوست اروپا و امریکا است که مهاجر را از خود نپندارند—و شکاف هویتی را عمیق نماید.

مهمترین مورد بحث مقامات انگلیس با ترامپ، روی موضوع روابط بازرگانی و تجارتی دو کشور بود.

مقامات انگلیس می گویند که بخاطر برگزیت و خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، کشور انگلیس مجبور است که روابط اقتصادی و تجاری با قطب های متنوعی ایجاد نماید. در آن خلاء ایجاد شده برگزیت، اقتصاد کشور امریکا به تنهایی نمی تواند بازار از دست رفته اروپا را جبران نماید. اکنون روابط تجاری انگلیس با اتحادیه اروپا دو برابر مقدار تجارت با کشور امریکا است. از طرف دیگر، رابطه تجاری امریکا با انگلیس مدتی است که به سطح حداکثر خود رسیده بود، پس، خیلی بیش از این بازار امریکا نمی تواند اقتصاد بریتانیا را اغنا نماید. بنابراین، انگلیس مجبور است برای ارتباط بازرگانی، آلترناتیو چین را در نظر بگیرد.

نکته حیاتی دیگر برای مقامات لیبرال و محافظه کار انگلیس، هر دو، این است که دولت امریکا اصرار دارد که خدمات عمومی در انگلیس مثل برنامه بهداشت تحت الشعاع رابطه تجاری (خصوصی سازی) با امریکا و بنگاه های امریکا باشد. ولی خدمات عمومی مثل بهداشت *، برای انگلیس مقدس بوده، و نمی توان نسبت به آن کوتاه آمد.

شرکت تکنولوژی “هواوی” * از کشور چین قرار دادی با انگلیس بسته که قرار است زیربنای تکنولوژی ۵جی را برای کشور انگلیس سامان دهد. (تکنولوژی ۵جی، خدمات نرم افزاری برای اتوموبیل های هوشمند و ابزار هوشمند خانگی را ساپورت می نماید). دولت ترامپ از این موضوع معترض بوده و اظهار می دارد که اطلاعات امنیتی غرب بوسیله این بنگاه چینی بدست دولت چین خواهد افتاد (البته رسانه ها یادآور نمی شوند که تمام شرکت های امریکا مثل یاهو، گوگل، فیس بوک، جت بلو …. ، همه بطور پنهانی با دستگاه های اطلاعاتی امریکا همکاری داشته و اطاعات مردم در سطح بین الملل را در اختیارشان قرار می دهند).

از نظر اطلاعاتی/ امنیتی ، امریکا به کشورهای انگلیس و اسرائیل از همه نزدیک تر است . چند روز پیش دولت ترامپ اولتیماتوم داد که اگر انگلیس قرارداد اش را با بنگاه چینی «هواوی» ادامه دهد، دستگاه های جاسوسی و اطلاعاتی امریکا، اشتراک اطلاعاتی را کم خواهند کرد. این بحث ها دولت ترامپ، انگلیس ها را ناراحت کرده بود.
__________

برنامه معروف بهداشت انگلیس
N.H.S. National Health Service

بنگاه تکنولوژی چینی
Huawei

از نظر اطلاعاتی، ادوارد اسنودن، افشا نمود که برنامه محرمانه ای موجود است به نام «فایو آیز» ( ۵ چشم: امریکا، انگلیس، کانادا، استرالیا، نیوزلند) که سطح همکاری اطلاعاتی شان حد اکثری است، و نسبت به هم جاسوسی نمی کنند. اسرائیل هم کارت سفید داشته و از این برنامه استفاده می نماید. فرانسه و آلمان در این سطح نبوده، به همین جهت در زمان دولت اوباما، بوسیله اسنودن افشا شد که دستگاه های جاسوسی امریکا مکالمات رهبران فرانسه و آلمان، سازمان ملل و اتحادیه اروپا را بطور سری رصد می کردند.

فرید مرجایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.