جولان ناشران ضد ایرانی در نمایشگاه کتاب تهران/ فرش قرمز برای تجزیه طلبان

سال گذشته یکی از عناصر وابسته به رژیم باکو در خبرگزاری باکوپست از تهیه ۱۰۰ عنوان کتاب برای فریب آذری های ایران با رویکرد واگرایی و تنفر از هویت ایرانی خبر داده بود. به گفته وی شصت عنوان از این کتاب ها در داخل ایران ترجمه و منتشر شده اند.. سایمان آروز، مدیر بخش «آذربایجان جنوبی» در اتحادیه نویسندگان جمهوری آذربایجان در گفتگو با پایگاه اینترنتی باکوپست، ضمن اعتراف به تولید محتوای سیستماتیک علیه ایران در باکو، به خبرگزاری باکوپُست گفته است، شصت مورد از کتاب های تهیه شده توسط این اداره تبلیغاتی، در ایران منتشر شده است. از سوی دیگر تعداد زیادی از کتاب های منتشر شده توسط ناشران قومیت‌گرا در دو سال گذشته محصول ترجمه از نویسندگان جمهوری آذربایجان بوده است که نشان می‌دهد، ناشران داخلی در تبریز، ارومیه، اردبیل، تهران و قم، مسئولیت ترجمه، و پخش این کتاب ها را بر عهده داشتند.

باتوجه به گزارش وبسایت آذریها، تقریبا همه بیست ناشر قومیت‌گرا به گونه ای به نهادهای ضدایرانی جمهوری باکو «وصل» بوده و ارتباطات مالی با آنها دارند.

سوالی که وجود دارد این که، نمایشگاه کتاب، تا کی قرار است جولانگاه ناشرانی باشد که ضمن همکاری با بیگانگان و دشمنان کشور، قوانین مملکتی، مصوبات و سیاست گذاری های شورای عالی انقلاب فرهنگی و مهمتر از همه کیان میهن را زیر پا می گذارند؟

جالب این جا است که برخوردهای مقطعی با این دست از ناشران بیگانه‌گرا به اندازه کافی «موثر» نیست به طوری که پس از مدتی یا همان کتاب و مشابهش به شکلی منتشر می شود و یا ناشران، از وزارت ارشاد طلبکار هم هستند. به طور مثال ناشر کتاب موهن روباه به حج می رود، به دلیل جمع آوری این کتاب توسط اداره فرهنگ استان، مطالبه خسارت کرده است(!)بدیهی است که اگر برخورد با این دست از ناشران موثر و قاطع باشد، قادر به فعالیت دگرباره نخواهند بود.
چرا مسئولان اجازه میدهند افرادی وابسته به اجانب، ضمن عرض اندام در نمایشگاه، ایجاد آشوب و ضد و خورد و حتی تهدید غرفه هایی که اقدام به فروش کتاب های مفید پیرامون تاریخ و هویت ایرانی می‌کنند، با صدای امریکا و… مصاحبه کرده و با افتخار از اقدامات خود یاد کنند؟!

بدیهی است اگر ناشران قانون ستیز/ ایران ستیز در نمایشگاه حضور نداشته باشند، لمپن ها و اوباش قومی نیز کمتر به این محیط فرهنگی رفت و آمد خواهند کرد و مزاحم زیست مسالمت آمیز فرهنگ دوستان نخواهند شد.

آیا نمایشگاه کتاب تسلیم قومیت‌گرایان شده است و هیچ نهاد و ارگانی اراده برخورد با تظاهرات،تهدید و تخریب این افراد را ندارد؟ به نظر می رسد با جمع آوری کتاب های خاص تعطیلی غرفه های مشخص می توان تا اندازه زیادی فضای فرهنگی و مثبت را به نمایشگاه کتاب بازگرداند.

در این بین قانون («اهداف، سیاست ها و ضوابط نشر کتاب») مسیر را برای ما مشخص کرده است. اگر هر نوع کتابی برخلاف قانون مذکور از وزارت ارشاد مجوز چاپ دریافت کرده است، این مجوز به دلیل نادیده گرفتن روند قانونی نظارت بر چاپ، غیرقانونی بوده و باید توسط نهادهای دیگر از نمایشگاه جمع آوری شود.

عکس متعلق به نمونه ای دگر از جزییات قومگرایی در نمایشگاه کتاب: ارشیر پشنگ مدیر خبرگزاری فراتاب که به مسائل قومی کردی میپردازه این کتاب را نوشته است و همچنین کتاب دیگری از لقمان قنبری از احیای ملی گرایی کردی نوشته …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.