جدایی‌طلبی در پوشش «فعالیت فرهنگی» و همکاری با سرویس‌های اطلاعاتی خارجی

اسناد ویکی‌لیکس از ارتباط قومگرایان داخلی با سرویس‌های بیگانه می‌گوید

این سند یک سند «سرّی» طبقه بندی شده است. گفتگوی علی حامد ایمان با مامور آمریکایی در تاریخ دوم دسامبر سال ۲۰۰۸ در استانبول انجام شده و متن گفتگو به وزارت خارجه آمریکا فرستاده شده است. سخنانی که علی حامد ایمان در این گفتگو بیان کرده، برای بسیاری از افراد شوکه کننده خواهد بود.

سند می‌گوید که علی حامد ایمان به خاطر دیدار با ما مضطرب بود اما توضیح داد که به ریسکش می‌ارزد چرا که او را قادر ساخته تا چالشهایی را که به گفته او، «جنبش آذری» (تعبیری که برای حرکت شماری قوم‌گرا به کار می‌برد) با آن روبرو است، به حکومت ایالات متحده انتقال دهد و دیدگاه حکومت آمریکا درباره فعالیت‌های قومی آذریها را بشنود.

به گفته ایمان، وزارت اطلاعات در برابر فشار شدید از بالا برای تحویل او به سپاه مقاومت کرد. ایمان معتقد است وزارت اطلاعات او را از شکنجه سپاه محافظت کرد. البته وزارت اطلاعات خط قرمزهایی را برای او مشخص کرد که اگر او از آنها رد بشود، به بازداشت دوباره‌اش می‌انجامد.

ایمان گله میکند که «حکومت آمریکا توجه کافی به وضعیت بد آذریهای ایران ندارد.» او عاجزانه درخواست می‌کند که «حکومت آمریکا باید توجه واقعی به حقوق قومی در ایران داشته باشد». در عین حال به مامور آمریکایی هشدار می‌دهد که بیانیه‌های حمایتی آمریکا باید در عبارت‌پردازی دقت کنند و اینکه «اینگونه بیانیه‌ها نباید به مساله هسته‌ای یا تغییر رژیم پیوندی داشته باشند و فقط بر حقوق قومی تمرکز کند وگرنه رژیم ما را به عنوان عوامل بیگانه تصویرسازی خواهد کرد»

ایمان می‌گوید حمایت حکومت آمریکا از اهداف ما مساله بسیار حساسی است و ریسک دارد اما «این چیزی است که ما می‌خواهیم» و «می‌خواهیم در بلند مدت توسعه دهیم»

مامور آمریکایی در پایان گزارشش می گوید:
ما اطلاعات درباره صندوق دموکراسی ایران ۲۰۰۸ و برنامه «کمک هزینه‌های کوچک» ایران را به واسطه/ همکار ایمان می‌فرستیم که او هم آنها را به ایمان ارسال کند.

سند جدیدی از ویکیلیکس: ماهیانه ۲۰۰ دلار برای عباس لسانی از سوی دولت جمهوری باکو

سند زیر با عنوان سند «خیلی محرمانه» طبقه بندی شده است. در این سند گفتگوی غلامرضا صبری تبریزی، رئیس کمیته هماهنگی آذربایجانی های جهان با مامور یا ماموران آمریکایی را در سال ۲۰۰۷ شرح میدهد. این سند به وزارت خانه های دفاع، خارجه و شورای امنیت ملی آمریکا فرستاده شده است.
به گفته سند، کمیته هماهنگی آذربایجانی های جهان یک سازمان «مردم نهاد» است که وظیفه اصلی آن برجسته کردن آنچه آنها «مساله حقوق قومی آذریهای ایران» می‌خوانند، است. به گفته تبریزی، «این سازمان از حکومت جمهوری آذربایجان پشتیبانی مالی دریافت می کند».
به گفته صبری تبریزی، حکومت جمهوری باکو از سازمان او و دیگر سازمانها به عنوان سازمانهای “نیابتی” برای حمایت از آذریهای ایران استفاده می کند بدون آنکه خشم حکومت ایران را بیانگیزد. به گفته سند ویکی لیکس، صبری فردی نزدیک به حیدر علی اف بود و «مشاور غیررسمی الهام علی اف» است.
صبری در خلال گفتگویش، اشاره می کند که سازمان او به خانواده «عباس لسانی» و دیگر زندانیان قومی آذری ۲۰۰ دلار [۳میلیون تومان امروز] ماهیانه کمک مالی می کند.
وی به مامور آمریکایی پیشنهاد می‌کند که حکومت آمریکا باید اعضای معتمد سازمان او را حمایت مالی کند تا به افرادی مانند لسانی کمک شود.

گفتنی است عباس لسانی بارها به اتهام جرایم امنیتی بازداشت و زندانی شده است. برملاشدن حمایت حکومت باکو از چنین افرادی نشانگر دشمنی ذاتی رژیم باکو هم با تمامیت ارضی ایران است .
این رژیم تنها حکومت بر روی زمین است که به صورت ذاتی با موجودیت کشوری به نام ایران سر ستیز دارد.
بدیهی است که آنها پاسخ قاطع خود را در زمان مقتضی از جانب فرزندان ملت ایران دریافت خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.