آمریکا حق اظهارنظر درباره کمک بشردوستانه ارمنستان به سوریه را ندارد

پایگاه خبری آرمن پرس در مقاله ای به قلم هاروت ساسونیان نویسنده و ناشر ارمنی-آمریکایی نوشت آمریکا حق اظهارنظر در مورد کمک های انسان دوستانه ارمنستان به سوریه را ندارد.

در این گزارش آمده است اخیرا دولت امریکا بر سر ارسال کمک های انساندوستانه ارمنستان به سوریه با ایروان “اختلافات جدید و غیرضروری” پیدا کرده است.

این اختلافات از زمانی آغاز شد که دولت ارمنستان تصمیم به اعزام یک گروه غیرنظامی ۸۳ نفره متشکل از پزشکان و امدادگران به سوریه برای کمک به جامعه ارامنه در حلب سوریه گرفت.

ارمنستان قبلا نیز چهار محموله هوایی از کمک های بشردوستانه برای مردم سوریه ارسال کرده بود.

گروه امدادرسانان ارمنستانی در ۸ فوریه ۲۰۱۹ با یک هواپیمای روسی به حلب سوریه اعزام شدند. ظاهرا همین نقش کوچک روسیه برای تحریک واشنگتن کافی بود تا خشم مقامات امریکایی را برانگیزد.

وزارت خارجه امریکا در بیانیه ای اعلام کرد اعزام گروه بشردوستانه ارمنستان به سوریه اگر چه به ظاهر کمک به غیرنظامیان است اما در واقع نوعی کمک نظامی محسوب می شود.

این وزارتخانه افزود از هیچگونه همکاری میان ارمنستان و روسیه برای این ماموریت حمایت نمی کند.

این بیانیه تحریک آمیز وزارت خارجه امریکا نه تنها دولت ارمنستان، بلکه جامعه بزرگ ارامنه مقیم امریکا را نیز آزرد.

در این مقاله آمده است این کمک ارمنستان به سوریه به چند دلیل صورت گرفت که از آن جمله می توان به پناه دادن اعراب سوریه به بازماندگان “نسل کشی ارامنه” اشاره کرد.

ارمنستان این کمک های انساندوستانه را براساس توافقنامه ای که در سال ۲۰۰۱ با سوریه امضا کرده، فرستاده است. بنابراین، ارسال این کمک ها، نه تنها اقدامی بشردوستانه بلکه مطابق با الزامات قوانین بین المللی است.

از سوی دیگر امریکا نیروی هوایی و سربازان خود را بدون اجازه دولت سوریه به این کشور فرستاده که بر خلاف قوانین بین المللی است.

در این مقاله تاکید شده است که امریکا در خصوص واقعیات خاوررمیانه آگاهی کافی ندارد.

داویت دونویان (۲)، وزیر دفاع ارمنستان ۱۲ فوریه امسال اعلام کرد که ایروان این ماموریت بشردوستانه را ادامه خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.