پناهجویان ایرانى در چمبره میت ترکیه (٢)

دو سال پیش قسمت اول این مطلب را نوشتم و توضیح دادم که سرویس اطلاعاتى ترکیه چگونه از طریق جذب و بکارگیرى پناهجویان ایرانى در راستاى طیفى از اهداف اطلاعاتى – از جاسوسى گرفته تا اپوزیسیون سازى وابسته به ترکیه و حتى تلاش براى کنترل اپوزیسیون ایران- سعى میکند از دوره اقامت پناهجویان ایرانى در آن کشور بیشترین استفاده را برده آنان را در چمبره خود قرار دهد.

پناهجویانى که در انتظار انتقال به کشور سوم بوده و اساسا به ترکیه جز به عنوان خانه اى موقت بین سرزمین پدرى و سرزمین جدید خود نمى نگرند!

زمانیکه آن مطلب را مینوشتم هنوز فرآیند انتقال پناهجویان از ترکیه به غرب به صورت قانونى انجام میشد و فرآیند قبولى و انتقال نیز در اختیار کمیساریاى پناهندگان ملل متحد UNHCR قرار داشت.

اما اکنون و در طى فرآیندى که به تعطیلى UNHCR در ترکیه منتهى خواهد شد نه تنها مرحله ثبت نام پناهجویان از تابستان گذشته از UNHCR سلب و به عهده ادارات مهاجرت ترکیه گذاشته شد بلکه در روزهاى اخیر خبر میرسد که مرحله بازاسکان و انتقال به کشور سوم نیز از اختیار UNHCR خارج شده و این نهاد سازمان ملل با تحویل تمامى پرونده هاى موجود خود به دولت ترکیه عملا تمامى اختیاراتش را سلب کرده است.

مقامات اداره مهاجرت یکى از شهرهاى ترکیه به یکى از پناهجویان ایرانى گفته است تمامى قبولى هاى UNHCR توسط دولت ترکیه بار دیگر بررسى خواهد شد و پناهجویان دوباره مصاحبه شده و این دولت ترکیه است که تصمیم خواهد گرفت کدام ایرانى از اینجا برود ؛ همینجا بماند و یا به ایران برگردانده شود!

تجربه سوء استفاده حداکثرى رژیم اردوغان از پناهجویان سورى و وادار کردنشان به جنگ علیه کشور خود در کنار ارتش ترکیه نشان میدهد که رژیم اردوغان هیچگونه صلاحیت اخلاقى براى سپردن سرنوشت پناهجویان هیچ کشورى -على الخصوص ایران- را ندارد و باید با تمام توان در برابر خلع ید سازمان ملل و تسلط سرویس اطلاعات ترکیه بر جان و سرنوشت پناهجویان ایرانى ایستاد.

پیمان عارف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.