ما رهروان سکولاردکتر مصدق چه میگوییم ؟وچه میخواهیم؟

در این مقاله سعی میکنم به صورت کوتاه افکار و عقاید و برنامه اینده طیفی که مشهور به “مصدقی” هستند را شرح دهم. سوالات و اتهاماتی همواره از سمت طرفداران استبداد سابق مطرح میشود که شما همانند انقلابیون با امریکا و انگلیس دشمن هستید بواسطه کودتا یا شما ملی مذهبی هستید و دین و دولت را یکی میدانید .

راه دکتر مصدق بسیار مشخص است. همانطور که خود او در دوان زمامداری اش نشان داد. ۱موازنه منفی یعنی رابطه با تمام کشورها بر اساس منافع ملی و عقل و خرد بر پایه عدالت و رعایت حقوق طرفین. ۲ازادی عقیده برای تمام شهروندان ایران یعنی دین و مذهب رسمی و برتر نداریم شیعه و سنی بهایی و مسیحی و زرتشتی با هم یکسان هستند و  منع قانونی در بکارگیری در مشاغل دولتی نخواهند داشت.۳ شایسته سالاری یعنی  هر فردی بخاطر شایستگه های فنی یا سیاسی خود شغل بگیرد  مثلا مصدق در برابر خواسته ایت الله کاشانی مبنی بر واگذاری شهرداری تهران به دامادش ایستاد و امینی را انتخاب کرد. ۳ازادی بیان و مطبوعات دوران مصدق پس از مشروطه بهترین دوران ازادی مطبوعات است و کتابهای زیادی چاپ شد عدم سانسور نیز خواسته امروز ماست. ۴ نظامیان حق ورود به سیاست را ندارند و  برای اینده نیز ملایان و مبلغین دین نباید وارد حکومت شوند .

تمایز ما با “ملی مذهبی ها” در این است که انها دین را به صورت دیگری میخواهند وارد کنند مثلا اسلام بدون اخوند یا نوین کردن احکام دین و حذف برخی از احکام ضد بشری  ولی ما با دین سیاسی و حکومت دینی مخالفیم البته بدین معنا نیست که بیخدا هستیم ولی با احکام قرون گذشته برای استفاده امروز مخالف هستیم . اعدام سنگسار بریدن دست شلاق زدن و دیگر قوانین ارتجاعی باید در ایران زمین لغو گردد و هرکس طبق اعلامیه جهانی حقوق بشر حق انتخاب دین را دارد و حق دارد دینی نداشته باشد و در بروز عقاید خود ازاد است البته بعضی از تفکر های مخرب همانند سلفیگری وهابیت بهایی ستیزی نژاد پرستی را با تشخیص دولت منع شود.

ازادی احزاب نیز لازمه یک جامعه دمکراتیک است و تمام احزاب که به تمامیت ارضی و عدم خشونت  سکولاریسم و دمکراسی و صندوق رای باور دارند حق فعالیت دارند . انتخابات ازاد نیز بدون نظارت شورای نگهبان  از جمله خواسته های ماست و هر رجال سیاسی باید بر اساس شایستگه و رای مردم انتخاب شوند.  نه ژن خوب یا رابطه فامیلی یا خون مقدس که در تضاد با دمکراسی است. برابری در مقابل قانون و قوه قضاییه  مستقل که احکام فرا قانونی ندهد و دادگاههای غیر قانونی جمع شود مانند دادگاه انقلاب یا دادگاه های نظامی شاه. با امریکا انگلیس دشمنی خونی به سبب کودتا نداریم که منجر به گروگانگیری شود .رفع تبعیض قومی و زبانی و فرهنگی و دینی از جمله خواسته های ماست و به شدت مخالف جمهوری اسلامی و ولی فقیه هستیم  . معتقدیم اصلاح طلبان کاری از پیش نخواهند برد .ازادی انتخاب پوشش و حجاب برای همگان. سیستمی بر اساس اقتصاد غیر نفتی که کارگران و کشاورزان در ان رنج نکشند و و با حق انان بابک زنجانی ها و خاوری ها هزاران میلیارد بدزدند.

دکتر مصدق: هیچ ملتی در سایه استبداد به جایی نخواهد رسید.

نیما عیسی پور

۱ دیدگاه

  1. احمد فراموشی گفت:

    به نظر من اگر خود مصدق امروز زنده بود و شرایط کنونی را می‌دید سعی در برپایی یک جمهوری پارلمانی لائیک میکرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.