بهرحال من مخالفم !!!‌

‌این جمله آخرین صحبتی است که رهبر فعلی ایران در مهمترین جلسه مجلس خبرگان در سال شصت و هشت گفت! در آن جلسه معروف که ۱۴ خرداد آنسال و پس از اعلام خبر مرگ آیت الله خمینی برگزار شد ، حجته الاسلام سید علی خامنه ای بعنوان رهبر جمهوری اسلامی انتخاب شد. او از آن روز به بعد آیت الله ، آیت الله العظمی و امام خامنه ای لقب گرفته است که البته لقب آقا ** یکی از پر کاربرد ترین القاب اوست. وی آن زمان رئیس جمهور بود که البته مقامی تقریبا تشریفاتی داشت.
بر اساس کتاب خاطرات هاشمی رفسنجانی ، آیت الله خامنه ای و هاشمی حداقل ۳ بارقبل از فوت آیت الله خمینی درباره رهبری آینده جلسه و گفتگو داشته اند.آقایان هاشمی و خامنه ای هردو موافق رهبری شورایی بودند اما امروز هواداران آیت الله خامنه ای بشدت به هرگونه بحث درباره شورای رهبری واکنش نشان میدهند. شورای رهبری در آن زمان جزء قانون اساسی بوده است. اختیارات ولی فقیه در قانون نیز آن زمان بسیار کمتر از امروز بود.هاشمی رفسنجانی یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار در انتخاب آقای خامنه ای بعنوان رهبر بود.
از نکات مهم آن جلسه اینست که طبق قانون اساسی آن زمان آقای خامنه ای فاقد وجاهت قانونی برای کسب عنوان رهبری بود. وی آن زمان مرجع نبوده است و لذا براساس قانون شرایط رهبری را نداشته است. البته آقای مشکینی رئیس خبرگان در آن زمان اظهار داشت نامه ای از آقای خمینی دریافت کرده که در آن آقای خمینی شرط مرجعیت برای رهبری را لازم نداسته است. اما باید گفت طبق قانون اساسی آیت الله خمینی نیز حق حذف شرط مرجعیت را نداشته است و نفس چنین دستوری غیر قانونی است.
البته چندی بعد قانون اساسی جدید ابلاغ شد که در آن شرط مرجعیت نیز حذف و اختیارات ولی فقیه مطلقه و بر آن افزوده شد. درباره آن جلسه مهم میتوان به عدم تنظیم صورت جلسه اشاره کرد. رای گیری کاغذی نبود و بر اساس ایستاده و نشسته رای گیری شد. صورت جلسه انتخاب رهبری نزدیک به سه سال بعد تنظیم شد و هنوز مشخص نیست تعداد حاضران ، غائبان و رای دهندگان چند نفر و چه کسانی بوده اند.
با این حال امروز ۲۸ سال از رهبری آیت الله خامنه ای تحت عنوان ولایت مطلقه میگذرد. با وجود انتقادات فراوان به برخی امور کم نیستند کسانی که رهبری وی را خوب یا حتی عالی و بدون نقص میدانند. هرچند هیچ برسی رسمی وجود ندارد و وی در ۲۸ سال اخیر با هیچ خبرنگاری صحبت نکرده و درباره هیچ یک از تصمیماتش توضیحی نداده است.
نگارنده: احسان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.