پناهجویانی که قربانی بازی سیاست می شوند!؟


نام اش شریف است همراه همسر و پنج فرزند خود از ولایت پروان افغانستان سه سال است در پی یافتن زندگی بهتر به ترکیه مهاجرت کرده است تا اگر شانس با ایشان یاری کند به آمریکا بروند.
اما قوانین و مقررات جدید پناهجویی و کشور ترکیه مشخص نیست این پروسه هفت یاهشت سالی حداقل زمان خواهد برد!؟
در یکی از استان های جنوب غرب ترکیه ساکن است و از دست خوش روزگار شانس با او یار بوده که در بحرانی ترین شرایط کشور ترکیه که تورم و عدم ثبات اقتصادی مجالی برای پیدا کردن کار برای همه قشر جویای کار این کشور محیا نمی کند او در یک آرایشگاه مشغول فعالیت است و از این راه گذران زندگی می کند.
به گفته خودش یکی از فرزندان اش مشکل معلولیت دارد و برای پیگیری روند درمان و تهیه تجهیزات نیاز مبرم به حمایت بیمه دارد زیرا به تنهایی و بدون نداشتن بیمه درمانی تامین هزینه ها بصورت آزاد نه تنها از عهده او بلکه همه پناهجویانی که مجوز کار ندارند بسیار دشوار است.

این بخشی از حکایت تنها یک پناهجو بود که این روزها به دلیل وضع قانون جدید که شامل همه پناهجویان حاضر ترکیه می شود که برای سال جدید میلادی بدنبال تمدید کارت های اقامت موقت خود به ادارات اتباع خارجی شهرها مراجعه می کنند بعد از تمدید به صورت اتوماتیک وار خدمات بیمه ایی ایشان مسدود می شود.مگر اینکه با دوندگی و تاییدیه پزشک به آنها مجوز بهره برداری از خدمات درمانی داده شود!؟
با گوشی تلفن همراه به اداره مهاجرت شهر می رویم تا با مسئول امور مهاجرین گفتگو کنیم،از حفاظت ورود خواسته مان را گفتیم بعد از هماهنگی با مافوق پذیرفتن چند دقیقه همکلام شویم .
به همراه یک مامور تحت حفاظت به دفتر رئیس وارد شدیم و بعد معرفی چند سوال عمومی از شرایط پناهجویان پرسیدیم که با پاسخ های تک کلمه ایی و گنگ رئیس پلیس متوجه شدیم حاضر به پاسخ نیست.
در محوطه اداره مهاجرت حجم زیاد پناهجوی سوری،افغان،عراقی،آفریقایی و ایرانی نشان از وضعیت سخت و اوضاع ناامنی از لحاظ تهیه مسکن،اشتغال،بیمه و آینده ایی مبهم که مشخص نیست این اوضاع چند سال به طول بی انجامد.
با خانواده ایی سوری گپ زدیم که صاحب خانه بدلیل پرداخت نشدن اجاره بها قفل های منزل را عوض کرده بود و این خانواده مجبور به مراجعه به پلیس شده بودند.

با در نظر گرفتن اینکه ترکیه با پذیرفتن جمعیتی حدود سه میلیون و دویست هزار پناهجو شرایط متفاوتی را نسبت به یک دهه گذشته تجربه می کند و سازمان دهی این حجم از مهاجر کار آسانی نمی باشد،مضاف بر اینکه بسیاری از احزاب تندرو و مخالف سیاست های حزب عدالت و توسعه به پرچم داری اردوغان خواستار تعدیل و پایان دادن به سیاست پناهجو پذیری و قطع کامل کمک های دولتی به مهاجران شده اند.
بسیاری از رهبران این گروهها و احزاب ها معتقد هستند که حضور این حجم مهاجر فرصت های شغلی را از نیروی کار ترک گرفته و در بسیاری موارد پناهجویان حاضرند با حقوقی بسیار ناچیز بدون حق بیمه و ساعات زیاد کار کنند،و این موضوع دلیل اصلی رشد آمار بیکاری در این کشور شده است.
موضوع مهم دیگری که مخالفین اردوغان و سیاست های ضد پناهجویی مطرح می کنند افزایش ناامنی و خشونت علیه شهروندان ترکیه بخصوص زنان و دختران است.
مسئله بعدی افزایش فزاینده اجاره بهای مسکن است که در قیاس عرضه و تقاضا باعث بروز مشکلات زیادی برای شهروندان ترکیه شده است!؟
اما فراموش نکنیم رجب طیب اردوغان اگر در مقابل این حجم انتقادات ایستادگی می کند نه برای رضایت خداوند است نه برای پناهجویان نقش فرشته نجات را دارد.

طبق آمار سازمان ملل در سال ۲۰۱۲میلادی کشور ترکیه در ازای هر پناهجو هزار دلار حق حمایتی از سازمان مذکور دریافت می کرده است که این رقم بعد از سیاست در باز آنگلا مرکل و هجوم مهاجر به اروپا از طریق ترکیه ،بعد از چند دور مذاکره برای مهار و کنترل مرزها طبق توافق اکتبر ۲۰۱۷پانزده کشور اتحادیه اروپا متعهد شده اند در بازده های زمانی مشخص شده ارقام چشمگیری به دولت ترکیه پرداخت کنند.
در مقابل دولت ترکیه موکلف است با دریافت این کمک های چندصد میلیون دلاری هم مرزها و مبادی ورودی ،خروجی را کنترل نماید و هم شرایط و امکانات پناهجویان را تا زمان به سر انجام رسیدن پرونده هایشان به شکل مناسب فراهم سازد تا فکر مهاجرت بصورت قاچاق که کاری بسیار پرخطر است به سرشان نزند.

اما حقیقت بیانگر موضوعات دردناک و قابل تاملی است که پناهندگی و مهاجرت یک پروسه پر از ریسک و نامشخص است و با این گزارش میدانی و شنیدن حقایق از میان مهاجران می توان پی برد آن شوآف های روی پرده که سیاستمدران در مقابل دوربین های رسانه ها اتخاذ می کنند با آنچه در واقعیت اتفاق می افتد تفاوت فاحش دارد.
و این پناهجویان هستند که قربانی تصمیمات منفعت طلبانه می شوند.
به امید روزی که هیچ جنگ و ناامنی نباشد تا مردمان هر کشوری در موتن خویش زندگی کنند.

حمید جباری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.