روز دانشجو، و سالروز شهادت سه دانشجوی جوان میهندوست

امروز، شنبه ۱۶ آذر، ۶۶ سال از شهات سه دانشجوی قهرمان دانشکده فنی‌ دانشگاه تهران در اعتراض به کودتای آمریکایی ۱۳۳۲ و سفر ریچارد نیکسون معاون رئیس جمهور وقت آمریکا دوایت آیزنهاور، می‌گذرد. این سه قهرمان، این سه “آذر اهورایی” [به تعبیر زیبای زنده یاد دکتر علی‌ شریعتی‌]، زنده یادان مهدی [آذر] شریعت رضوی [برادر مرحوم دکتر پوران شریعت رضوی، همسر دکتر شریعتی‌]، احمد قندچی و مصطفی بزرگ نیا بودند که در دانشکده فنی‌ توسط سربازان “گارد جانباز” شاه به شهادت رسیدند. شریعت رضوی ۲۱ ساله، قندچی ۲۰ ساله، و بزرگ نیا ۱۹ ساله بودند.

روز قبل از این فاجعه، یعنی‌ ۱۵ آذر، دانشجویان دانشکده‌های فنی‌، حقوق و علوم سیاسی، داروسازی، و دندان پزشکی‌ در دانشگاه تهران و خیابان‌های مجاور علیه سفر نیکسون به تهران تظاهرات برپا کردند، و فریاد میزدند، “مرگ بر شاه،” و “نفت مال ما است.” مرکز اصلی‌ تظاهرات دانشکده فنی‌ بود، و به همین دلیل روز ۱۶ آذر “گارد جانباز” وارد دانشگاه تران شد تا از تظاهرات جلوگیری کند [دقیقا شبیه ورود ارتش کودتای فاشیستی ژنرال آگوستو پینوشه در شیلی در ۱۹۷۳]. هنوز تظاهراتی در آن روز برپا نشده بود، ولی‌ بهانه ارتش برای ورود این بود که دانشجویان سربازان را مسخره کرده بودند. دو سرباز و یک افسر به کلاسی رفتند تا دانشجویان را دستگیر کنند. استاد کلاس، زنده یاد مهندس شمس ملک آرا، از سربازان خواستند که کلاس را ترک کنند، ولی‌ آنها دو دانشجو را دستگیر کردند. دانشجوی سومی‌ بر روی میز پرید و برای کمک شروع به فریاد زدن نمود. در آن زمان مهندس عبد الحسین خلیلی رئیس دنشکده فنی‌ بودند [که در جبهه ملی‌ نیز فعالیت داشتند] که به دستگیریها اعتراض کردند. معاون ایشان، زنده یاد مهندس رحیم عابدی، زنگ دانشکده را به صدا دراوردند تا دانشجویان را آگاه کنند. دانشجویان در سرسرای طبقه اول دانشکده جمع شدند. گارد به درون دانشکده ریخت [همچون دورانی که من در دانشکده فنی‌ از ۱۳۵۱ تا ۱۳۵۶ بودم]، و شلیک کردن را آغاز کرد. ۶۸ گلوله شلیک شد که سه “آذر اهورایی” کشور را به شهادت رساند و جاودانه کرد.

بنا بر گزارش پزشکی‌ قانونی که در روز ۱۷ آذر در روزنامه اطلاعات آن زمان منتشر شد، زنده یاد بزرگ نیا به ضرب گلوله که به شکم ایشان شلیک شده بود جان خودرا از دست دادند. عقد ایشان و نامزد ایشان قرار بود کمتر از دو هفته بعد از روز شهادت ایشان انجام شود.

یک گلوله به بازوی زنده یاد شریعت رضوی خورده بود، ولی‌ ایشان به دلیل خونریزی شدیدی که نوک نیزه سرتفنگ یک سرباز در بدن ایشان ایجاد کرده بود و استخوان‌های کشاله پای راست ایشان را بکلی شکست بود فوت کردند.

زنده یاد قندچی به دلیل خونریزی داخلی‌ توسط یک گلوله جان خودرا از دست داده بودند. یک گلوله نیز لوله آب داغ را ترکانده بود، و آب داغ بر روی زنده یاد قندچی ریخته بود که بدن ایشان را به شدت سوزانده بود.

گفته میشد که زنده یاد بزرگ نیا عضو سازمان جوانان حزب توده بودند. زنده یاد قندچی از حامیان جبهه ملی‌ ایران بودند. زنده یاد شریعت رضوی نیز یک مسلمان و حامی‌ زنده یاد دکتر محمد مصدق بودند. برادر ایشان، مرحوم علی‌ اصغر [توفان] شریعت رضوی در زمان حمله نیروهای متفقین به ایران در سال ۱۳۲۰ در دفاع از کشور به شهادت رسیده بودند.

خداوند روح این سه قهرمان جوان ما را رحمت کنند. زنده و جاوید باد یاد همه میهندوستان کشور که جان خودرا در دفاع از ایران از دست دادند.

شانزدهم آذر، روز دانشجو، وسالروز شهادت سه دانشجوی جوان میهندوست در اعتراض به کودتای امریکایی ۱۳۳۲ گرامی‌ باد.

محمد سهیمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.