نسیم نوروزی: جهان گشایی و جنگ طلبی زیر نقاب حمایت از حقوق زنان

نسیم نوروزی منظور خود از صورتی-شویی را “تصاحب و یا جعل کردن فعالیتهای مدنی یک کشور در جهت تحقق اهداف سیاسی و اقتصادی خاص کشوری دیگر” بیان کرد.

این استاد دانشگاه که عضو کمیته ی انجمن فلسفه ی آموزش برای سال ۲۰۱۹، و مدیر گروه ”مطالعات غیر استعماری“ و همچنین رییس کمیته ی مقام زنان (۲۰۲۰-۲۰۲۱) در همین انجمن می باشد، با اشاره به فعالیت های به ظاهر فمینیستی برخی از فعالان خارج از ایران و با اشاره به کمپین های مسیح علینژاد به عنوان نمونه آشکار صورتی-شویی گفت: نیمی از جمعیت ایران فارغ از اجبار یا تمایل به پوشیدن روسری و حجاب هدف هایشان را دنبال می کنند – این افراد (زنان) پزشکند، نویسنده اند، شاعرند، جراحند، متخصصند، خانه دارند، کارگردانند،استادند… و ورای همه ی اینها، متفکرانی پیچیده اند که صورتی-شویی را تشخیص می دهند و علیه آن واکنش نشان می دهند. به اعتقاد نسیم نوروزی، این نوع فمینیسم جعلی در زیر پوست خود ارزشی برای منافع مردم قائل نیست و عملا منافع کشورهای خاص و نهاد های قدرت طلب، که حامیان مالی و رسانه ای این نوع کمپین ها نیز هستند، را تامین میکند.

نسیم نوروزی که زمینه ی تحقیقاتش در حیطه ی فلسفه ی قاره ای و مشخصا در دو حیطه ی زمان و استعمار می باشد و مقاله هایش در مراکزی مانند انجمن فلسفه ی آموزش و دایرهالمعارف تحقیقات آموزشی آکسفورد چاپ شده اند، در بخش دیگری از سخنرانی خود گفت: “باید موضع مشخصی در قبال صورتی-شویی اتخاذ کرد و با صدای بلند گفت نه به نام ما (Not in our names)“. وی اظهار کرد که صورتی-شویان نمی توانند به نام ما جنگ و تهاجم و فشار اقتصادی را توجیه کنند.

در ادامه سخنان خود، او از کسانی که باعث تحقق صورتی-شویی میشوند دعوت کرد تا همگی به عملکرد خود فکر کنند و به آنان یاداوری کرد که زنان عراقی که در سال ۲۰۰۳ در مقابل کاخ سفید به نام آزادی زنان از تحریم و حمله نظامی آمریکا علیه کشور شان حمایت کردند، راه را برای کشتن و رنج مردم عراق توسط سربازان آمریکایی هموار کردند و حال چاره ای ندارند جز خزیدن در تاریکی و امید به اینکه خودشان و فعالیت هایشان از خاطر مردم عراق پاک شوند”.

در پایان این سخنرانی او خطاب به افرادی که در پی توجیه تحریم و جنگ طلبی هستند گفت: “ما باهوشتر، پیچیده تر، و مهمتر از همه دل نگران تر از آنچه شما می اندیشید هستیم. ورای اجبار به پوشیدن حجاب، به جلوگیری از جنگ می اندیشیم: به فکر جلوگیری از ریخته شدن خون و خنثی کردن همه ی ترفند هایی هستیم که به جنگ ختم می شوند. ما به عنوان نیمی از جمعیت ایران هشیار تر از آنچه به نظر شما می رسد هستیم…به نام نیمی از جمعیت ایران حق جنگ طلبی ندارید“.
تهیه و تنظیم: سایت icjournal

سخنرانی کامل نسیم نوروزی در دانشگاه کنکوردیا را از طریق لینک زیر در یوتیوب ببینید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.