چه دولت‌هایی‌ آزادی‌های مذهبی‌ را محدود میکنند؟ ایران و اسرائیل با هم تقریبا برابرند

مرکز پژوهش پیو Pew Research Center که یک مرکز بسیار معتبر میباشد، نتایج پژوهش‌های گسترده خود درباره آزادی‌های مذهبی‌ در کشور‌های دنیا را منتشر کرد. این پژوهش که درباره جنبه‌های گوناگون این موضوع میباشد، به نتایج مهمی‌ و در عین تعجب بر انگیزی رسیده است.

موضوع اول درباره دولت‌هایی‌ است که به یک مذهب بخصوص در کشور خود کمک میکنند. بالاترین این حمایت‌ها را دولت‌های افغانستان، بحرین، بنگلادش، یونان، ایسلند، عراق، کویت، مالزی، مالدیوس، موریتانی، مراکش، عمان، پاکستان، فلسطین، عربستان، سودان، بریتانیا، و صحرای غربی [آفریقا] انجام میدهند. وجود بریتانیا در اینجا بسیار مهم است.

موضوع دوم کشور‌هایی‌ است که بیشترین قوانین و سیاست‌ها را برای محدود کردن آزادی‌های مذهبی‌ دارند. بالاترین آنها عبارتند از اریتره، مالدیوس، موریتانی، تایلند، چین، سوریه، جزیره کامروز [در ساحل شرقی‌ آفریقا]، عربستان، الجزایر، برونوی، مصر، ایران، اسرائیل، قزاقستان، کویت، لائوس، مالزی، قطر، تونس، ترکیه، ازبکستان و صحرای غربی.

موضوع سوم کشور‌هایی‌ هستند که بیشترین محدودیت را برای فعالیت مذهبی‌ گروه‌های مذهبی‌ و همینطور شهروندان خود دارند. از همه بیشتر چین، مالدیوس، قزاقستان، عربستان، سنگاپور، ترکمنستان، الجزایر، جمهوری آذربایجان، لائوس، سودان، و ازبکستان هستند.

موضوع چهارم دولت‌هایی‌ هستند که بیشترین مزاحمت را برای گروه‌های مذهبی‌ درست میکنند. اینها عبارتند از ایران، روسیه، مالزی، ویتنام، اندونزی، چین، سوریه، مصر، تاجیکستان و ازبکستان.

موضوع بعدی کشور‌هایی‌ است که بیشترین خصومت اجتماعی را نسبت به معیار‌های مذهبی‌ دارند، که عبارتند از آلمان، هند، سومالی، اوگاندا، اسرائیل، افغانستان، الجزایر، مصر، فرانسه، عراق، ایتالیا، لیبی‌، روسیه، سوریه، اوکراین، بریتانیا و یمن.

اسرائیل که خودرا همیشه بعنوان “تنها دموکراسی” در خاورمیانه معرفی‌ می‌کند، همانقدر از لحاظ مذهبی‌ محدود است که جمهوری اسلامی. منتها، اپوزیسیون قلابی ما متحد با اسرائیل “دموکراتیک” است، و شب و روز درباره محدودیت‌های مذهبی‌ در ایران می‌‌نالد.

تهیه شده توسط: محمد سهامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.