آتش سوزی جانگداز زاهدان و آتش سوزی خراسان

در هفته قبل اخبار جانباختان تعدادی از فرزندان این سرزمین در زاهدان موجی از تاثر را در ایرانیان بر انگیخت اما در لایه های اداری  وقایع جدی تری در میان است که نگرانی های زیاد تری را برای آینده امنیت اجتماعی  در کشور رقم میزند.

ماجرا چیست ؟

بحث خصوصی سازی آتش نشانیها در کشور به شیوه ای خاص و زیر پوستی در جریان است  و شهر مشهد هم اکنون ۴ ایستگاه  آتش نشانی خود را به بخش خصوصی سپرده است هرچند در مناطق نفتی شاهد خصوصی سازی در این امر بوده ایم اما این امر در شهر ها مساله ای جدی است و ما امروز بر آنیم تا به واکاوی این امر بپردازیم .

بیش از هفت سال است که بحث برون سپاری خدمات آتش نشانی در استان خراسان جریان دارد و تقریبا تمامی نهاد های حاکمیتی مسوول و کارشناسان مخالفت خود را با این امر اعلام کرده اند و آن را جزو امور حاکمیتی  میدانند که نباید به بخش خصوصی واگذار شود زیرا بازی با جان مردم است .

اما داستان چگونه ادا مه پیدا کرد ؟ شورای شهر  مشهد در شیوه ای غیر تعامل گرانه  و غیر کارشناسانه با دیگر ارکان اقدام به واگذاری ۴ ایستگاه آتش نشانی  کرده و باعث اعتراضاتی میان مردم و آتش نشانان شده است.

مشکل در کجاست ؟ موافقان طرح معتقد هستند که کیفیت خدماتی که توسط بخش خصوصی ارایه می‌شود، به مراتب از کیفیت کار در بخش‌های عمومی و دولتی بالاتر است. قیمت تمام‌شده این خدمات نیز، پایین‌تر و.

بخش‌خصوصی بر پایه مکانیسمی فعالیت می‌کند که درآمدزا و مقرون‌به‌صرفه باشد. حال آن‌که در بخش دولتی یا عمومی شاید، ارایه دهندگان خدمت، به آن میزان، در پی سودآوری و رضایت‌مندی متقاضیان خدمات تلاش نکنند.

خدمات‌شهری از این قاعده‌کلی مستثنی نیست. اگر این خدمات در یک فرایند شفاف، سالم و شایسته‌سالار، در میان شرکت‌های خصوصی ارایه‌دهنده خدمات به رقابت(مناقصه) گذاشته شود و بهترین شرکت‌ها با ایده‌آل‌ترین نوع خدمت‌رسانی انتخاب گردند و اگر در طول مدت پیمان، نحوه خدمت‌رسانی پیمانکار، توسط دستگاه‌ناظر، مدام پایش و پیمایش شود، قطع و یقین، جهشی قابل‌توجه در کیفیت و کمیت خدمت‌رسانی را شاهد خواهیم‌بود..

صحت این اد عا ها به چه میزان میباشد؟

کیفیت خدمات و  عامل انسانی : بواسطه فرآیند استخدام قرار دادی که سالیانه تمدید میشود و نگرانی از عدم تمدید قرار داد وجود دارد و اگر آتش نشانان دچار خسارت جانی شوند از هیچ خدماتی برخوردار نیستند به عنوان مثال اگر یک آتش نشان حین عملیات  فوت شود و فقط  از مزایای ۴ روز حقوق برخوردار میشود و آیا در چنین شرایطی آتش نشان انگیزه ای برای کیفیت شغل خود دارد ؟

حقوق و مزایای آتش نشانان بخش خصوصی تفاوت آشکاری با حقوق و مزایا در بخش دولتی دارد و این امر نیر انگیزه را بسیار کم در خصوص این شغل پرخطر می کند و یکی از آتش نشانان به شرط نام نبردن از اسمش در یک مصاحبه با یکی از رسانه های درون مرزی چنین گفت :

سال ۹۴ سرانه هر آتش‌نشان در بخش خصوصی سه میلیون و ۳۷۰ هزار تومان بوده در حالی که به ما یک میلیون و ۴۵۰ هزار تومان حقوق می‌دادند، مسؤولان شهرداری می‌گویند مابقی این پول صرف هزینه‌های دیگری شده است و هر آتش‌نشان در ماه یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان برای شهرداری هزینه دارد اما با یک حساب سرانگشتی می‌بینید که هزینه خوراک، پوشاک و آب و برق ایستگاه به این میزان نیست.

این آتش‌نشان تأکید می‌کند: حقوق ما با آتش‌نشانان بخش دولتی ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان اختلاف دارد همچنین به بخش خصوصی کارانه تعلق نمی‌گیرد و در بخش ما، ۷۰۰ هزار تومان مزایای سالانه پرداخت می‌شود در حالی که در بخش دولتی، سالانه معادل ۷ الی ۸ میلیون تومان به آتش‌نشانان پرداخت می‌کنند ..

تجهیزات :

در این طرح کیفیت تجهیزات بخش خصوصی و دولتی در تجهیزات فاحش است و اگر تجهیزات آتش نشانی در حین عملیات دچار خسارت شود  خسارت را باید آتش نشان پرداخت نماید .

پولی شدن خدمات آتش نشانی : در راستای استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در توسعه ایستگاه‌های آتش‌نشانی و همچنین توسعه خدمات ایمنی و بالابردن سرانه ایمنی در سطح شهر مشهد در دوره گذشته طرح و مصوبه‌ای از شورای شهر گرفته شد تا براساس آن ایستگاه‌های آتش‌نشانی به بخش خصوصی واگذار شوند.

 همچنین بخشی از فعالیت‌های آتش‌نشانی که خیلی جنبه امداد و نجات و ایمنی ندارند و مواردی هستند که فراوانی زیادی دارند، مثل گیر کردن در آسانسور، حمله حشرات و حیوانات موذی و… و به نوعی سرانه ایمنی شهر را به خود اختصاص می‌دهد و زمان آتش‌نشان‌ها را می‌گیرد، طبق تعرفه روشنی هزینه آنها از مردم گرفته شود.

آنچه را که خواندید سخنان یکی از اعضای شورای شهر مشهد و از موافقان طرح است که سخن از امر خطر ناکی میکند یعنی پولی شدن خدمات آتش نشانی !

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر مشهد پیرامون کیفیت واگذاری میگوید:  برای امور پیمانکاری باید شرکت‌ها صلاحیت و رتبه‌بندی خاص خود را از طریق سازمان مدیریت بگیرند اما شرکت  اجرا کننده طرح با وجود این‌که صلاحیت‌های مزبور را نداشت، هیات‌مدیره آتش‌نشانی ۴ ایستگاه را به آن واگذار کرد و کار ادامه یافت.

 در طول این ۵ سال تمام هزینه‌های ایستگاه‌های آتش‌نشانی را شهرداری برای این شرکت خصوصی پرداخت کرده است که با مفهوم خصوصی‌سازی منافات دارد..

 زمانی که فعالیتی به بخش خصوصی واگذار می‌شود باید هزینه‌های اجرایی و آموزشی را نیز خود این شرکت تامین کند حال آن‌که در مورد این شرکت این‌طور نبود.

  وی اضافه میکند: این شرکت خصوصی با نیروها قرارداد یک ساله دارد و هر سال تمدید می‌کند. در صورتی که آتش‌نشانی که جان خود را کف دستش می‌گیرد اگر امنیت شغلی نداشته باشد، نمی‌تواند انگیزه لازم را برای انجام عملیات اطفای حریق داشته باشد. حال باید دید ریسک این واگذاری را چه کسانی متحمل میشوند شورای شهر مشهد ؟ شهرداری یا مردم؟
مهرداد سیدعسگری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.