خبر فوت جورج بوش پدر

چند ساعت پیش خبر فوت جورج هربرت بوش (پدر)، چهل و یکمین رئیس جمهور امریکا، رسید.
پدر، و پدر بزرگ وی از خانواده های پر نفوذ امریکا بودند. خود جورج بوش (پدر) در سن ۲۰ سالگی در جنگ جهانی دوم، خلبان بود. وی در دانشگاه معروف یل Yale، تحصیلات خود را به پایان رساند.

جرج بوش بعد از تحصیلات، از ایالت کنکتیکت، به کالیفرنیا، و بعد تگزاس نقل مکان کرد. در تگزاس کمپانی نفت موفقی را براه انداخت ، و فرزندان اش در تگزاس بزرگ شدند، به همین جهت جرج بوش پسر، لهجه جنوبی داشت. در سن کم، فیلم هالیوودی در مورد انقلابی مکزیک دید به نام Viva Zapat، علیرغم اینکه بوش نماینده هژمونی امریکا است، اسم کمپانی نفتی خود را «زاپاتا» نامید.

در زمان جنگ سرد، رئیس جمهور ریچار نیکسون، وی را به ریاست سرویس جاسوسی سیا انتخاب کرد. بعنوان یک رئیس جمهور از حزب جمهوریخواه، جورج بوش (پدر)، از نظر سیاست داخلی و سیاست خارجی بیشتر یک رئالیست بود. در دولت وی مهره های نومحافظه کار (نئوکان) مثل ولفویتز و چنی و . . .، حضور کم رنگ داشتند، ولی کنترل سیاست خارجی در دست آن ها نبود. مشاور امنیتی وی Brent Scowcroft یک رئالیست بود که بعد ها در زمان بوش پسر با کاندولیزا رایس کونتاکت داشت. بر عکس اکثر سیاستمداران امریکایی، وزیر خارجه بوش (پدر)، James Baker، تحت کنترل اسرائیلی ها نبوده، و مستقل تر عمل می کرد. بعد از فروپاشی اردوگاه شوروی، بوش پدر، معتقد بود که حریم نزدیک به مرز روسیه به رسمیت شناخته شده، و پیمان نظامی ناتو حلقه را بر روسیه تنگ ننماید. ولی این سیاست بوسیله سیاستمداران گلوبالیست بعدی عوض شد.

ولی در زمان بوش پسر، نومحافظه کاران (نئوکان ها) بطور کامل کنترل سیاست خارجی را در وزارت خارجه و وزارت دفاع بدست گرفتند. در این راستا بود که شاگرد Scowcroft (کاندولیزا رایس) خط اش را به نومحافظه کاران نزدیک کرد. (برای جزئیات بیشتر از تبارشناسی شبکه نومحافظه کاران رجوع کنید به مقاله حقیر در دو ماهنامه چشم انداز ایران شماره ۱۷)
فرید مرجایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.