لاهه و استثنا بودن امریکا

تصمیم اخیر دادگاه بین‌المللی لاهه مبنی بر این بود که به خاطر خروج یکطرفه امریکا از معاهده بین‌المللی برجام، نصب تحریم‌های جدید علیه ایران، غیرقانونی است. پیروزی کشور ایران در دادگاه بین‌المللی، از اهمیت خاص سیاسی، معنوی و دیپلماتیک برخوردار بود. تا حدودی این پیروزی معنوی، بالقوه می‌تواند نتایج محدود عملی در رابطه با اتحادیه اروپا داشته باشد.

متمم ۱۴ قانون اساسی امریکا، تاکید دارد که همه در مقابل قانون (در کشور) برابرند- از نظر حقوقی، قطعا این دستاورد مهمی است. ولی یک پروسه گفتمانی/ ایدئولوژیک باعث می‌شود که «برابری» به یک دیدگاه همگانی و چندجانبه در عرصه جهانی تبدیل نشود.

یک شعار در مبارزات مدنی مارتین لوتر کینگ می‌گفت، «اگر به امتیاز و استثنا عادت دارید، شرایط جدید برابری از طرف شما ظلم تلقی می‌شود.»

سیستم موشکی نظامی ایران در زمینه دکترین دفاعی از نظر امریکاییان قابل قبول نیست، ولی سال گذشته کنگره امریکا قطعنامه‌ای را تصویب کرد که میلیاردها دولار در نو سازی سیستم زرادخانه هسته‌ای امریکا هزینه خواهد شد.

این یک بام و دو هوا فقط در چارچوب «استثنای امریکایی» قابل درک است. اکنون که اردوگاه شوروی از بین رفته است، بنابراین، توجیه پیمان نظامی ناتو قطعا ادامه همین استثنا طلبی است.

فرید مرجایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.