جنگ زرگری غرب با عربستان

بخاطر ترور ژورنالیست عربستانی تبار روزنامه واشنگتن پست، آقای خاشوقچی، تعدادی شرکت های عظیم رسانه ای غربی اعلان داشته اند که در گردهم آیی عربستان در مورد ابر رسانه ها شرک نخواهند کرد. گویا توجه اخبار به ترور خاشوقچی، این شرکت های رسانه ای (که در حقیقت نهاد های سرمایه گزار و پول ساز بوده)، را مجبور کرده که قدمی بردارند.

از طرف دیگر، ترامپ همواره در صحبت هایش یاد آور شده است که عربستان قرار است که ۱۱۰ میلیارد دولار قرار داد اسلحه با امریکا داشته باشد. وی مدعی است که قرارداد در این سطح، حدود پانصد هزار شغل در امریکا ایجاد می کند. و در نتیجه، دولت وی باید در مورد فشار بر عربستان احتیاط کند. از طرف دیگر گلوبالیست های امریکا که ساختار استراتژیک سیاست خارجی شان همواره شامل عربستان شده، و آن کشور را به اسرائیل نزدیک کرده اند، نگران آبرو ریزی این مساله اند. آن ها فشار می آورد که برای جنبه روابط عمومی باید ظاهر را حفظ کرده، و فشار ظاهری به عربستان آورد.

آن هایی که به جزئیات روابط امریکا و عربستان آگاه اند، اطلاع می دهند که کشور عربستان مقدار چشم گیری دولار به کیسه دانشگاه های امریکا، اطاق های فکر، و سازمان های اوقاف امریکا سرازیر می کنند. برای یک نهاد انتفاع یا حتی غیر انتفاعی خیلی مشگل است که علیه سرمایه گزاران موضع انسانی بگیرد.

چند مثال بزنیم، شاید نزدیکی این کشور ها را بهم برساند: در بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ که دنیا را فرا گرفت، چندین بانک و نهاد های مالی انگلیس و امریکایی در خطر قرار گرفتند– مثل بانک بارکلی در انگلیس Barclays Bank، در آن زمان دولت قطر حدود ۲۰ ملیارد دولار از صندوق خود به بانک بارکلی منتقل کرد و آن را نجات داد.
شاهزاده ولید را بخاطر دارید؟ کلی سهام شرکت رسانه فاکس را داشت، یعنی با روپرت مرداک شریک شده بود. واقف هستید که شرکت رسانه ای فاکس نیوز جنگ طلب، صهیونیست، و حامی سیاست های سلطه است.

ثروتمند ترین شرکت نفت دنیا، Aramco، که عربستانی است، حدود یک تریلیون دولار ذخیره دارد–یک تریلیون یعنی هزار میلیارد. در سال گذشته، عربستان اعلان کرد که ۴۹ در صد آن را در بازار سهام به فروش خواهد گذاشت. از آنجا که منفعت مالی زیادی دارد، بین لندن و نیویورک رقابت بود که این در کدام شهر صورت گیرد. ترامپ به بن سلمان نامه نوشت که لطفا در نیویورک انجام بدهید.
فروش سهام IPO ، یا Initial Public Offering، در این سطح اینطور است که شرکت عربستانی آرامکو، یک شرکت امور مالی مثل «مورگن استنلی» را انتخاب می کند، که آن شرکت خود حلقه ای دیگر از ۵ یا ۶ شرکت را تعیین می کنند که سهام ها را تولید کرده، و در بازار مالی جهان بفروشند. نکته این جا است که این سرویس معمولا % ۰٫۰۳ دستمزد دارد. که در این مورد ( آرامکو با یک تریلیون دولار)، دستمزد سرویس اش، صد ها میلیون دولار می شود.

به عبارت دیگر، عربستان و شیخ نشین ها بطور ساختاری و استراتژیک، بطور نیمه عیان به انگلیس و امریکا بافت خورده اند. در عین حال، هرازگاهی یک جنگ زرگری برای افکار عمومی جهان برقرار است. زیر سایه این ابهام است که عربستان با بمب های انگلیسی و امریکایی، (و سکوت رسانه ای غربی) یمن را با خاک یکسان کرده است.

فرید مرجایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.