امباپه دورگه آفریقایی وطن پرستی را به سردار آزمون آموخت!

کلیان امباپه بازیکن کامرونی-الجزایری تیم ملی فرانسه که تا دسامبر به بیست سالگی می رسد،در مصاحبه با خبرنگاران عنوان کرد تمامی درآمد حاصل از جام جهانی را صرف امور خیریه خواهد کرد!و توقع هیچ پاداشی برای قهرمانی در آوردگاه جام جهانی نخواهد داشت!؟
آری حال شما صحبت های سردار آزمون درددانه خلیل آزمون و کی روش را کنار حرف های جوان نورده سال مهاجر آفریقایی که از نظر کیفیت فنی چند برابر مهاجم از خودراضی تیم ملی ایران بگذارید تا به عمق ماجرا پی ببرید.
آزمون یک ماه پیش با لحنی طلبکارانه و سراسر غرور در مواجه با نقدهای کارشناسان و هواداران تیم ملی ایران ،گفته بود که در این زمان همه در تعطیلات بسر می برند و من مجبورم از تفریح و تعطیلات ام برای تیم ملی بگذرم!؟ خدمت این بازیکن درجه دو که پنج سال عمر ورزشی اش را دست یک دلال روس گذاشته و عملکرد اش در این دو فصل لیگ روسیه بر همه اهالی فوتبال روشن است!عرض کنم که شما حق هیچ اعتراضی نداری زیرا از لحظه اعلام اسامی تیم ملی حقوق و مزایا و همچنین پاداش های دلاری اش هم به صورت منظم به حساب های شما واریز می شود.
بنابراین اگر تو و سایر بازیکنانی که می خواهید به خاطر چند انتقاد و نقد منصفانه گربه رقصانی کنید و منت سفرهای خارجی و سودهای حاصل آن را که کمترین اش حواله یک خودرو لاکچری بود را بر مردم ایران بگذارید ،همین امروز پیراهن مقدس تیم ملی را به سایر جوانان شایسته و لایق فوتبال ایران دهید.آن وقت خواهید دید شما بیشتر متضرر می شوید یا تیم ملی ایران و همان هواداران عاشقی که هنجرهایشان را برای شما جر می دهند!؟
شما هیچ حق اعتراضی ندارید ،اگر شما اعتراض دارید پس آن کارگران و مردم بی نوایی که چند ماه حقوق نگرفته اند و صبح تا شب جان می کنند و کسی هم مانند کی روش ندارند که عربده کشان حق شان را بگیرند.
فقط در تفکر این موضوع مانده ایم که اگر تو استعداد،توانایی و میزان درآمد کریس رونالدو ،لیونل مسی را داشتی آنقدر در حاشیه ها غرق می شدی که به دهه سوم عمرت نرسیده فوتبال ات به پایان می رسید.
حال روز این روزهای تو و آن هایی که به مانند تو تنها سوپرمن های دنیای مجازی می باشند و از صدقه سر شهرت حاصل از تیم ملی با دختران و مدلهای خارجی چپ و راست سلفی ها را در صفحات مجازی بازنشر می کنیدو دنبال کنندگان تان را به رخ هم می کشانید .
آن روز را فرا خواهد رسید که از تیم ملی کنار بروید ،اولین تاثیر اش روی قیمت نقل و انتقالاتی تان روی سایت ترانسفر مارکت خواهد بود!نکته دیگر باشگاههایی که اولویت نخست شان جذب بازیکنان ملی پوش می باشد و شما که لیاقت پیراهن تیم ملی را ندارید!با همان تیم های درجه سه در لیگ درجه دو روسیه باید بسوزید و بسازید.امتحان اش ضرری ندارید و تنها مرد باش و سر قول ات به ایست و به تیم ملی باز نگرد.
اگر از بازیکن دورگه آفریقایی که حتی شاید به کشور پدری و مادری و زادگاه آنان حتی یک بار هم سفر نکرده باشد، بخواهید وطن پرستی را معنا کند !نتواند بخوبی معنای واقعی غیرت و تعصب را توصیف نماید.اما یک تربیت درست و اصولی ،یک حس قدرشناسی از کشوری که به این خانواده مهاجر پناه داده،امکانات زندگی فراهم نموده و زمینه پرورش استعداد اش را داده را در محیط خانواده و از والدین اش آموخته که در پایان فینال با وجود فشار بسیار زیاد با چنین روح بزرگوارانه و متانت خارق العاده ایی از گذشت و فداکاری سخن به میان آورد.
البته که این رفتارهای عزیز کرده خلیل آزمون که خود یک ورزشکار بوده و بارها خویش را معلم معرفی می کند ،بسیار حیرت آور است.و انتظار این می رود که ایشان و همسر شان زمان بیشتری برای فرا دادن آداب و رسوم زندگی ،و اصول حرفه ایی پیش روی فرزندشان زمان بیشتری صرف نمایند.
سردار آزمون و سایر ورزشکاران ملی این را فراموش نکنند که عمر این سالهای ورزش بسیار کوتاه و فناپذیر است و زمانی فرا می رسد که بعد دوران ورزش حرفه ایی در همان محیط جامعه بایست کنار همان مردمی که به ایشان بی اعتنایی می کرد زندگی کند.
چه بسیار ورزشکاران که با انواع و اقسام مدال ها و عناوین جهانی اما به دلیل نداشتن جایگاه مردمی در کوتاهترین زمان از یادها و خاطره ها رفته اند.
کاش ایران هم جوانانی از جنس امباپه نوزده ساله داشت تا حضور در تیم ملی  کشورشان را حرمت و فرصتی مغتنم برای فتح قله های افتخار هم برای خود و هم برای وطن بحساب بیاورند ،نه اینکه فرصت را تهدید و فرصت طلبی از موقعیت ورزشی خود از برای کسب شهرت و پول و دست آخرش دهن کجی و توهین به شعور هموطن خویش تلقی کنند…

حمیدجباری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.