حیف و میل چهار هزار میلیارد تومانی ثامن‌الحجج

متهم ردیف اول دادگاه ثامن‌الحجج نظم دادگاه را بهم ریخت .

امتداد گروه – سیاسی: درحالی که برخی از رسانه‌ها با بی‌دقتی خبر فرار متهم ردیف اول پرونده موسسه مالی اعتباری ثامن را منتشر می‌کردند، الف.م امروز در دادگاه سروصدا به راه انداخت.بحث فرار یکی از متهمان این پرونده به متهم ردیف سوم مربوط میشود که در تمام هشت جلسه گذشته دادگاه حضور پیدا نکرده است. خبرگزاری قوه قضائیه در انتشار خبرها از «عدم حضور متهم ردیف سوم یعنی آقای م.ر» سخن گفته بود. اما امروز قاضی پرونده به میزان خبر داده است که او فرار نکرده است. با این حال مشخص نیست چرا در دادگاه حاضر نمیشود.

در جلسه هشتم دادگاه نماینده حقوقی بانک مرکزی خبر می‌دهد که چگونه اموال سپرده‌گذاران به جای پرداخت به مردم، به اشخاص خاص واگذار شده بود. او گفته: «مدیرعامل موسسه تعاونی اعتباری ثامن الحجج همواره مدعی بود مشکلی در بازپرداخت وجوه سپرده گذاران ندارد در حالی که منابعی در این زمینه وجود نداشت و این موضوع را برای سردرگمی سپرده گذاران بیان می‌کرد و در حالی که شعب تعاونی از پرداخت چند میلیونی استنکاف می‌ورزیدند. اطلاعات حاصله حاکی از پرداخت‌های تعاونی به برخی از سپرده گذاران خاص و با نفوذ بود تا جهت فشار به حاکمیت و بانک مرکزی و اعطای مجوز حمایت این اشخاص جلب گردد.»

در ادامه نماینده حقوقی بانک مرکزی به اقامت خانواده متهم ردیف اول آقای (الف. م) در کیش و شمال کشور اشاره کرد و طبق نامه‌ای مستندات آن را بیان کرد که در این لحظه متهم ردیف اول با اعتراض خود نظم جلسه را به هم زد. این رفتار با تذکر قاضی باقری روبه رو شد. گفتنی است پیشتر نیز صحبت‌هایی از حضور وی با اسلحه در بانک مرکزی و عدم اجازه به حضور بازرسان در موسسه مالی اعتبار خود منتشر شده بود.

در این پرونده اتهام ۱۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومانی وجود دارد که دولت مجبور شد بدهی این موسسه را پرداخت کند. در همین حال بازرسان و وکلای بانک مرکزی خبر می‌دهد که حدود ۴ هزار میلیارد تومان از اموال این موسسه حیف و میل شده است. به گزارش خبرگزاری قوه قضائیه نماینده بانک مرکزی در جلسه هشتم دادگاه گفت: بنده حیف و میل ۳ هزار و ۹۹۰ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان را اعلام می‌کنم که این رقم بر اساس تراز‌های اعلامی شرکت تعاونی مالی ثامن الحجج بوده است و این کسری دقیقا اموال تلف شده سپرده گذاران به حساب می‌آید.

بازرس و نماینده بانک مرکزی همچنین درباره پرداخت تسهیلات با نرخ‌های پایین مثال‌هایی را بیان کرد از جمله به فردی در استان کرمان، مبلغ ۳ میلیارد و ۳۵۰ میلیون تومان تسهلیات با سود سه درصد پرداخت شد. گفتنی است برخی از این وام‌ها در شعب دیگر با سودهای بالای ۲۵ درصد سپرده‌گذاری شده و از همین موسسه سود کلان دریافت می‌کردند.

در همین رابطه بازرس بانک از جزئیات پرداخت سود ۸۰ درصدی به یکی از حساب‌ها خبر داد که وکلای متهم مدعی بودند اشتباهی واریز شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.