هفته پر تنش گذشته حاصل بر هم نهی ٣٠ خرداد١٣۶٠ بود

مهردادسیدعسگری: هفته پر تنش گذشته حاصل بر هم نهی ٣٠ خرداد١٣۶٠ بود با وقایع١٣۷۱ و ١٣٧٣. انباشت مطالبات اقتصادی چنان ماشین روشن آماده ای فراهم کرده بود که کسانی با ذوق سوارش شدند و با سرعت ان را میلیتاریزه کردند.

بااین حال مقامات محترم یکسره به ان لإیه ٣٠خردادچسبیدند و بعد انقدر شرح همان لإیه را نزول دادند که کار به شوخی و خنده کشیده. اقای منتظری همه ماجرا را به ایت ا… مایک نزول داده، اقای رضایی هم کل قصه را با برادر زن صدام هم آورده. انگار نه انگار که عدم رضایتی در کار بوده یا ماشین حکمرانی این ملک تمام چراغهای داشبوردش دسته جمعی روشن است.

مقامات دولت که ابتدا بی هیچ سندی کل قصه را گردن منتقدان سیاسی خود انداختند و بعد طوری بر خورد کردند انگار این نارضایتی فراگیر جغرافیایی ناشی از قدرناشناسی أفراد در مقابل این همه رشد و توسعه بوده!
اصلاح طلبان هم زود سناریوی طلاق عاطفی با دولت را پی گیر شدند انگار هرگز نقشی در سر کارامدنش نداشته اند یا مجلس فعلی ، برامده از تکرار “احمد” خاتمی است.

این ها که خوب است، اقای اخوندی به عنوان کسی که از پیش از تولد نگارنده ، از صدر تا ذیل نظام مسئول بوده، یادداشت مفصلی نوشته است، در انتقاد از صدر تا ذیل نظام در همه این سالها!
رییس جمهور مستقر هم در اولین موضع گیری اقتصادی خود بعد از وقائع هفته قبل به ” مردم” امر کرده اند برای فروش بیشتر کالای ایرانی در دنیا بیشتر بکوشند. لابد این نظام شتر گاو پلنگ صادرات خفه کن ارزی حاصل تکدر مردم است یا جایزه صادراتی را مردم باید بدهند.

کسانی که هفته قبل از هزینه این ناارامی هراسان بودند حالا چنان به همان روال قبلی بر گشته اند انگار هیچ خبری نبوده، نیست و نخواهد بود. نه استعفایی، نه عذرخواهی و نه تغییر ریلی. إیجاد یک فرایند اصلاحی وسیع بر قله نارضایتی موجود پیش کش.

خلاصه ان که اگر دوباره چنین ناارامی هایی رخ دهد لابد به عهده رامبو و راکی است. یا اگر مختصری نارضایتی اقتصادی وجود دارد مقصر ان، این حقیر سراپا تقصیر است.
لابد حضرات یادشان رفته کشوری داریم با شش سال نرخ تشکیل سرمایه ثابت منفی پیاپی و نرخ بیکاری جوانان ٢۵ درصد و تولید ناخالص در دسترس کاهنده و دولتی داریم که سیاستگذاری از بازار پول تا فضای مجازی را یکسره به قضا و قدر سپرده.

اگر نمی دانید بدانید، که ان چه گذشت دست گرمی بود. هدف میلیتاریزه کردن فوری اعتراضات، زیر ساخت سیاسی ساختن برای بسته جدید تحریم هایی بود که نه تنها نرخ ارز بلکه همه رژیم انتقال ارزی و واردات کالاهای أساسی ایران را هدف گرفته. و تا جایی که به این هدف مربوط است امریکا نه تنها در وقائع اخیر شکست نخورده بلکه پیروز هم شده و شما هیچ تصوری، تاکید می کنم هیچ تصوری از شورش های نان محور بالقوه پس از این شوک ندارید.

حضرات مسئولین!بحران ارزی، بانکی، صندوق بازنشستگی، آب و غیره با این روش شما دیگر راه حل ندارند منتظر اعتراضات طوفانی تر باشید.

 

دراین رابطه تحلیل جامع مهردادسیدعسگری با رادیو راه ابریشم نروژ را می شنویم:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.