‌‌زادروز رودکی پدر شعر پارسی نوین و نگاهی گذرا به او و کارهایش‌

بیشتر مورّخان و کرونیکلرها در اینکه رودکی پدر شعر پارسی نوین (پارسی معاصر) ۲۵ دسامبر سال ۸۵۸ میلادی به دنیا آمده است متفق القول هستند و سالِ درگذشت وی «۹۴۰» میلادی نوشته شده است.
رودکی شاعر مشترک همه پارسی زبانان جهان و از عوامل وحدت فرهنگی مردمی است که در قطعات منفصله ایرانزمین زندگی می کنند و نیاکان و درنتیجه خصلت ها و منش مشترک دارند.
ابوعبدالله جعفر ابن محمد (رودکی) در یک روستای ناحیه رودَک منطقه سُغد خراسان (اینک پنجکنت تاجیکستان) به دنیا آمد و در ناحیه ای نه چندان دور از زادگاهش مدفون شده است. میخائیل میخائیلویچ گراسیموف باستان شناس و انسان شناس روس، گور او را یافته و از روی بقایای استخوانهایش مجسمه اش را ساخته است.
رودکی در دوران سامانیان (در عصر احیاء و رشد ادبیات، هنر و فرهنگ ایرانی) میزیست و از نزدیکان و همنشینان امیرنصر سامانی بود.سامانیان در ایرانِ پس از حمله اعراب، بیش از هر دودمان دیگر برای احیاء زبان فارسی و فرهنگ و تمدن ایرانی کوشیدند و نمونه بارز میهندوستی ایرانی را ارائه دادند.
دولت وقت ایران سوم دی ماه سال ۱۳۳۷ (۱۹۵۸) همزمان با پارسی زبانان شوروی و مردم افغانستان زادروز رودکی را با شکوه تمام برگزار کرد، و عنوانش را یکهزار و یکصدمین زادروز رودکی گذارد و قرار شد در تهران ـ در محل ساختمان دبستان دولتی رودکی در خیابانی منشعب از خیابان حافظ یک تالار هنر به نام رودکی بسازند که ساخته شد. [پس از انقلاب ۱۳۵۷ نام تالار رودکی به تالار وحدت تغییر داده شده است.].در ایران ـ همان وقت، تمبر پُستی رودکی چاپ و به جریان گذارده شد. دولت شوروی نیز در سال ۱۹۵۸ تمبر یادبود او را چاپ و منتشر ساخت.


رودکی نه تنها شاعر بلکه نوازنده و خواننده هم بود.مجسمه های او در میدانهای شهرهای کشورهای پارسی زبان قرار داده شده است تا از زحمات و خدمات او قدردانی شده باشد.پیش از رودکی هم شاعران پارسی گو بودند، ولی رسم بر این شده است که بگویند:
شعر پارسی با رودکی دوباره به دنیا آمده است.
میان مورخان ادبیات در این مورد که رودکی نابینای مادرزاد بود و یا در جوانی نابینا شده بود و یا اینکه اواسط عمر؛ اختلاف نظر وجود دارد.
مرور بر اشعار رودکی نشان می دهد که پارسی امروز با زبان هزار و صد سال پیش تفاوت زیاد ندارد و این استواری منحصر به فرد زبان پارسی را در میان زبانهای دیگر، باید مرهون شعرای پارسی گویی چون رودکی، #فردوسی #حافظ و … بود و عمیقا قدردانشان باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.